V Bučovicích pořádají zámeckou burčákovou slavnost letos už posedmé. Kvůli menšímu rozpočtu však budou jen jednodenní. „V minulých letech začínaly bučovické burčákové slavnosti kulturním programem už ve čtvrtek. Rádi bychom se k tomuto rozsahu vrátili i za rok. Letos se však musíme spokojit jen s malou slavností,“ posteskl si za pořadatele předseda Sdružení zámeckých vinařů Bučovicka Aleš Navrátil.

Přesto jsou v Bučovicích rádi, že se akce koná. „I Bučovice patří do vinařské oblasti. Taková akce je jednak zajímavá pro místní lidi a samozřejmě i tím, že už má určitou tradici, tak je to možnost, jak přilákat návštěvníky z okolí,“ poznamenal bučovický starosta Radovan Válek.

Ačkoliv budou letošní slavnosti pouze jednodenní, z hlavního programu by nemělo nic scházet. „Prodej hroznů a několika druhů burčáků začne na náměstí už v sedm hodin ráno. Budeme tam mít jedno velké prodejní místo, kde si lidé určitě vyberou podle své chuti. Produkty tam budou nabízet právě vinaři z Bučovicka,“ řekl Navrátil.

Odpolední kulturní program začne na nádvoří bučovického zámku ve čtyři hodiny. „Začneme zarážením hory, což je starý zvyk, kterým se dává najevo, že začalo vinobraní. V kulturním programu vystoupí folklórní cimbálová muzika Marýnka z Vracova s mužským národopisným sborem. Jsme rádi, že k nám po dlouhé době opět zavítají,“ podotkl Navrátil.

Od sedmi hodin pak propukne zámecká letní noc. „Pozvali jsme osvědčenou vyškovskou skupinu Panorama,“ dodal Navrátil.

Ve Slavkově se Zámecké burčákové slavnosti konají teprve potřetí. „Slavkovské burčákové slavnosti mají svého dvorního dodavatele z Čejkovic. Návštěvníkům samozřejmě nabídne několik druhů burčáků,“ podotkl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek. Hudba se ve Slavkově rozezní už od desáté hodiny dopolední. „Pozvali jsme cimbálovou muziku Sylván z Brna a mužský pěvecký folklorní soubor Mužáci z Březí u Mikulova, kteří u nás už byli loni. Cimbálovka bude stát na jednom místě, ale Mužáci chodí v kroji mezi lidmi, kde bez doprovodu zpívají lidové písně,“ uvedl.

Tamní burčákové slavnosti však spíše doplňují starší akci, tradiční Václavský jarmark. „Jarmark je jedna z prvních akcí, která se začala na slavkovském zámku pořádat. A nejstarší, kterou pořádáme pravidelně dodnes,“ dodal Šilhánek.