Rybník už sice je vypuštěný, nicméně kvůli dešti se v něm stále drží voda. Tu už odpustit nejde, a tak firma musí počkat, až země oschne. „Nedá se ani jezdit po poli," dodal Kotík. A to je pro odbahnění nezbytné. „Sediment pracovníci odvezou a rozprostřou na zemědělské pozemky," uvedl vedoucí kanceláře starosty a tajemníka Stanislav Kolařík.
Právě vyškovská radnice se na akci podílí. Na úpravy nádrže jako její majitel poskytla dotaci přesahující šest milionů korun. „Částka pokryje práce, které bude dělat firma. Těm, co zvládneme svépomocí, se nyní každou sobotu věnujeme na brigádách. Hodně tak ušetříme. Jinak bychom potřebovali asi dvacet milionů," podotkl Kotík.
Nyní rybáři odklízí staré a uhnilé stromy. Po odbahnění se pustí do výsadby a zkulturnění prostoru. „S brigádami pomáhají i myslivci. Rybník bude chovný pro ryby i kachny," dodal předseda rybářů s tím, že následně do Kačence nasadí kapry, amury, štiky a candáty.
Ty budou vychovávat do sportovních vod. „Malý Kačenec je úživný, a když bude vyčištěný, přestanou nám z něj utíkat ryby do velkého. Navíc ho využijeme i pro výuku rybářů z řad dětí," nastínil Kotík budoucnost s tím, že čistý rybník bude poskytovat i mnohem vyšší výtěžnost. „Teď byla v průměru kolem pětadvaceti metráků ryb. Určitě se minimálně zdvojnásobí," očekává.
Kromě odbahnění čeká malý Kačenec i stabilizace břehů. Ty poškodilo mechanické obrušování. „Stavba přestává plnit svou funkci. Po odbahnění velkého Kačence je ale žádoucí, aby splaveniny a sedimenty neznehodnocovaly rozsáhlou investici z roku 2012," řekl Kolařík. Vzhledem ke stavu rybníka se vedení Vyškova rozhodlo dotaci poskytnout z rozpočtu města. „Příprava na odbahnění nádrže začala před devíti lety. Snažili jsme se získat dotace, nebyli jsme však úspěšní," podotkl Kolařík.
Třeba biotop
V posledních letech se město na okolí obou Kačenců zaměřuje i z pohledu jeho obyvatel. Postupně v něm tvoří klidovou a odpočinkovou zónu. „U většího z rybníků v roce 2012 vznikla mimo jiné malá štěrkopísčitá pláž. Později jsme kolem nádrže vybudovali vycházkovou trasu a cyklostezku. Přibyly lavičky a odpadkové koše. Ke zklidnění přispělo uzavření hráze pro dopravu," popsal Kolařík.
A s dalším rozvojem rekreačních ploch počítá i územní plán. „Vyčleňuje dvě taková místa. Obě se nacházejí u velkého Kačence. Z pohledu od hráze jde o pláž po levé straně, která se může rozvíjet. Na druhé straně, pod hrází směrem na Brňany, je pak vyhrazená plocha pro sportovně- -rekreační aktivity. Může v ní vzniknout koupací biotop. Jde ale jen o výhled," nastínil šéf odboru územního plánování a rozvoje Jiří Plášil.