Výhledově chtějí i vlastní kompostárnu. „Na biopopelnice a další zmíněné věci už vypisujeme výběrové řízení. Získali jsme dotace ze Státního fondu životního prostředí, takže musíme peníze využít do konce roku. V srpnu chceme znát dodavatele," sdělil starosta Mouřínova Vladislav Horák. Celkové náklady jsou vyčíslené na víc než 800 tisíc korun. Třeba štěpkovač spolkne 200 tisíc. Dotace náklady pokryje z pětaosmdesáti procent.

Co se týká třeba kontejneru s nosičem, ten má v obci ulehčit práci. „Bude sloužit na svážení větví i trávy. Například fotbalisté si hřiště sečou sami. Nově jednoduše položíme kontejner na zem, oni do něj vjedou a trávu vysypou dovnitř. Obdobným způsobem ho využijeme i při údržbě veřejných ploch. Máme pojezdový traktůrek na sekání trávy, jehož koš nyní vysypeme do kontejneru," popsal starosta s tím, že plnit ho může i veřejnost.

Vzhledem k aktuální investici vesnice zvažuje i vybudování vlastní kompostárny. „Už u nás byli i projektanti a vybírali jsme vhodné místo. Letos to ale nejspíš ještě nestihneme. Pokud bychom se nevydali cestou obyčejné plochy, kam bychom bioodpad sypali, budeme potřebovat projekt a stavební povolení, což zabere nějaký čas. Na komunitní kompostárny by navíc v příštích letech měla být vypsaná dotace, tak uvidíme," dodal Horák.