SLUŠNÝ RAUT. Jde o čtvrtý ročník a během těch uplynulých se z tamní hospody Na Hasičce vždy v sobotu při příležitost svátku žen stává nejen žolíkový klub, ale postupně se akce vypracovala podle jednoho z organizátorů Jan Šíbla v docela slušný raut. „Jako vstupné totiž ženy můžou přinést buď talíř buchet, nebo jednohubek. Chtějí se předvést před ostatními, takže se vždy velmi snaží, aby to, co přinesou, vypadalo co nejlépe," uvedl Šíbl.

Pokud ale některá z dam neholduje přípravě studené kuchyně nebo pečení, nemusí věšet hlavu. Vstupné ji ale vyjde na stovku. Hrát se začne v jednu odpoledne, prezence hráčů je o půl hodiny dřív. Na akci je ovšem nutné přihlásit se, a to na e-mailu krasensko-marias@seznam.cz.

ZVĚŘINA I ZELÍ. Komu víc než jednohubky voní zvěřina, neměl by v sobotu chybět v křenovické restauraci U Frantíka. Právě tam se bude od jedenácti dopoledne konat III. holubický košt vín a zvěřinové hody. Lákadlem pro ty, kteří se rozhodují, může být fakt, že k ochutnání budou vína z mezinárodní soutěže Vinum Juvenale.

Koštovat se pak bude třeba také v Rychtářově. Tamní Moped Team pořádá čtvrtý ročník Rychtářovského koštu, kde bude návštěvníkům k dispozici pálenka a domácí zelí. Akce odstartuje v sobotu ve tři odpoledne. Účastníci se můžou těšit na Duo Migho. Připravit si ovšem musejí sto dvacet korun, a to kvůli degustaci.

ZAZVONÍ A DOSTANOU MEČ. Jíst a veselit se pak můžou i návštěvníci vyškovského zooparku, respektive jeho Hanáckého statku, který v sobotu zve na Veselici a zabijačku. „V podstatě jde o stejnou akci, jakou byl v minulých letech Masopust. Jen jsme ji teď pojmenovali Veselice, aby si lidé neťukali na čelo, že Masopust pořádáme na začátku března," zmínila zaměstnankyně atrakce Hana Vymazalová.

Kromě zabijačkových produktů se zejména malí účastníci můžou těšit na žongléry, kejklíře nebo také dřevěný kolotoč ve stylu retro. „Ten bude pro děti zdarma. A kdo vyleze po provazovém žebříku až nahoru a zazvoní na zvoneček, dostane dřevěný meč," lákala Vymazalová.

Zároveň bude možné zkusit si vyrobit jitrnici, nakouknout do kuchyně, kde se budou vyrábět koblížky určené také k prodeji, nebo pomalovat šátek ornamenty. „Vzhledem k tomu, že má být pěkně, chci, aby se celá akce konala venku," dodala organizátorka s tím, že začátek je naplánovaný na půl třetí odpoledne.

OPĚT V PYŽAMU. Akce, na které se můžou dosyta vyřádit, je na sobotu přichystaná i pro dospělé, a to od osmi večer v Holubicích. Jde o 10. narozeniny Pyžamovky. „Letos není nijak tematicky vymezená. Ale všichni, kteří si přijdou zatančit v pyžamech, dostanou od pořadatelů dort jako poděkování za podporu této akce. Připravenou máme i soutěž a vstupenky tentokrát budou slosovatelné," zvala pořadatelka Markéta Chromá.

Za zvuku poněkud ostřejších tónů, než se budou hrát v Holubicích, se v sobotu budou lidé bavit ve Slavkově u Brna. Pokud tedy dorazí na 8. motobál, který pořádá Motoklub Austerlitz v tamním Společenském centru Bonaparte. Začátek je rovněž v osm večer.

Konec ještě není ani dětským karnevalům. Jeden se v sobotu koná od půl třetí odpoledne v Lulči, druhý od tří ve Hvězdlicích. V neděli pak můžou malí zájemci zavítat do Křenovic, tam také odstartuje ve tři odpoledne.