„To vyvrcholilo vernisáží tří výstav, která se uskutečnila ve čtyři odpoledne. O kulturní vystoupení se během ní opět postarali žáci Základní umělecké školy Františka France," informovala pracovnice slavkovského zámku Jana Slouková.

Jedna z výstav ponese název Jablko se ne/kouše a představí víc než sedmdesát počítačů značky Apple, tedy údajně největší soukromou sbírku v Česku, a ukáže vývoj od prvních strojů po dnešní tablety. Jejich vlastníky jsou Bedřich a Pavel Malečkovi ze Slavkova. Druhá, pojmenovaná Mnoho tváří krajky, představí výtvory krajkářek Aleny Holoubkové a Vladimíry Zichové.

Hned do čtyř místností se pak na dva měsíce nastěhuje Svět kostiček. „Tak se jmenuje unikátní výstava stavebnice Lego. K vidění bude 360 exponátů budov, pohyblivých modelů, filmových scén, vlaků nebo třeba letadel. Nebudou chybět ani známé architektonické skvosty z různých koutů Česka nebo scény ze slavných filmů a seriálů: například Simpsonových, Návratu do budoucnosti nebo Krotitelů duchů," uvedla mluvčí Slavkova u Brna Veronika Slámová. Dodala, že pro nejmenší bude nachystaný dětský koutek se spoustou kostiček Lego Duplo.

Památka právě ve čtvrtek představila také svou novou ředitelku Evu Oubělickou, kterou před časem zvolila rada města. Funkce se ovšem ujme až za několik dní. „Zatím jsem neměla možnost seznámit se s většinou zaměstnanců. Dnes k tomu budu mít vhodnou příležitost. Stále ještě uzavírám své působení v předchozím zaměstnání. Termín mého nástupu na zámek je 9. dubna," avizovala Oubělická.

V sobotu pak čeká na návštěvníky v Rubensově sále zámku tradiční velikonoční výstava. I následující akce v dalších částech turistické sezony už mnozí podle názvů dobře znají. „Vrcholnými akcemi budou opět kupříkladu Oldtimer festival, při němž se na zámek sjedou desítky vzácných veteránů, dál Napoleonské hry pořádané k příležitosti výročí narozenin Napoleona Bonaparta, a samozřejmě pak vzpomínkové akce k 210. výročí bitvy u Slavkova," vyjmenovala Slouková.

Vyloženou novinku pro letošní rok zámek přichystanou nemá. „Nadále ale budeme pracovat na oživování nabídky při běžném provozu památky. Velice se nám osvědčily kostýmované prohlídky, takže i na ně se letos můžou návštěvníci těšit," slíbila Slouková.

Nastupující ředitelka dodala, že je možné v budoucích letech doplňovat kulturní nabídku i akcemi, které se na zámku konaly už dřív. „Zjišťuji, že lidé by si přáli některé obnovit. Budeme uvažovat o tom, ke kterým z nich by stálo za to se v budoucnu vrátit," nastínila Oubělická.

Co se však okolo slavkovské dominanty bude dít tento rok, je poměrně jasně dané. „Program kulturních akcí se připravuje celé měsíce dopředu, takže nelze přijít z ničeho nic s velkou novinkou. Je ale samozřejmě možné do programu operativně přidat nějaké obohacující drobnosti," dodala nastupující ředitelka.

Kromě klasických prohlídkových tras zámku bude návštěvníkům přístupná i expozice Austerlitz malé město velkých dějin.