Přes půl milionu korun má zajistit, aby přes sedlovou střechu jízdárny ve vyškovském areálu Šafářský dvůr nezatékalo. Střecha v havarijním stavu přitom netrápí pouze Sdružení Piafa, které je nájemcem areálu, ale i třeba sousední zoopark.„Každá větší průtrž totiž způsobí, že voda všechno ze dvora naplaví k nám do zahrady. Naplavený materiál pak dva až tři dny uklízí těžká technika. Celé nás to pokaždé stojí patnáct až dvacet tisíc korun," upozornil na problém ředitel Zooparku Vyškov Josef Kachlík.

Připomněl tak, že atrakce zadržuje právě veškeré naplaveniny z pozemků využívaných Piafou. „Kdyby na místě nestál zoopark, tak by se veškerý materiál dostal až na Palánek. Mělo by rozhodně dojít k odkanalizování plochy, kterou Piafa užívá," naznačil ředitel.

Ve stavu od začátku

Budova jezdecké haly bývala původně stodolou a pro účely jízdárny se v minulosti upravila. Střecha budovy je sedlová, pokrytá plechovou krytinou. V současnosti je však výrazně zkorodovaná a poškozená. „Střecha jízdárny byla v havarijním stavu už od data našeho převzetí areálu, ale pokud by se oprava neudělala ještě letos, musela by se k tomu následně řešit i výměna krovu, neboť všude už dva roky zatéká a krov tím trpí. Nyní je asi z dvaceti procent narušený a tím pochopitelně ohrožuje celou statiku," popsala ředitelka Piafy Jana Podrápská.

Město, které je majitelem areálu, sdružení poskytne mimořádnou účelovou dotaci. Vyškovští zastupitelé tak při svém posledním zasedání schválili částku ve výši čtvrt milionu korun. Celkově bude oprava střechy stát pět set pětatřicet tisíc. „Zažádali jsme si také o dotaci na opravu střechy u Jihomoravského kraje, který nám však přidělil pouze padesát tisíc korun," řekla Podrápská.

Podílet se bude i samotné vyškovské sdružení. „Zbývající částku přesahující dvě stě pětatřicet tisíc korun pokryje Piafa z vlastních zdrojů," sdělil k dalším nákladům vyškovský místostarosta Karel Jurka.

Střechu musí dát s ohledem na dotaci sdružení dohromady do konce letošního roku. „Využijeme také příspěvky dárců a sponzorů," připomněla Podrápská s tím, že v areálu už byla na popud Piafy kompletně opravená elektroinstalace, vodoinstalace a rovněž některé omítky.Piafa získala mimořádnou dotaci na opravu střechy a krovu jízdárny.

Jezdecké kroužky

Jízdárně také chybí oplechování a okapy. „Velice špatný celkový stav ohrožuje budoucí provoz jezdecké haly a tím i činnost celého sdružení, které v areálu zajišťuje například hiporehabilitaci. Ale nejedná se pouze o Piafu, činnost v místě provozuje i třeba Dům dětí a mládeže Vyškov. Děti do areálu chodí na jezdecké kroužky," upřesnila mluvčí města Petra Bezdomniková.

Odkanalizování Šafářského dvora by mělo být dalším bodem na programu. Alespoň by si to přálo nejen sdružení, ale i vedení sousední atrakce. „Sám jsem se na stavbě střechy v Šafářově dvoře před několika lety podílel, takže moc dobře vím, že je potřeba ji spravit. Jako velký problém však vidím to, že v areálu není vybudovaná kanalizace," podotkl Kachlík.

Šéfka Piafy jeho slova potvrzuje. „Mimo další opravy teď čekáme na vybudování přípojky kanalizace, nepůsobí to problémy jen zooparku, ale samozřejmě také nám," zdůraznila Podrápská.

Sdružení má areál v pronájmu od města od roku 2009. Jeho část využívá na základě nájemní smlouvy, na další část má pak smlouvu o výpůjčce.