Řada kostelů regionu v těchto dnech získává novou tvář. Velkou radost mají věřící především v Drnovicích a Kučerově. Právě farní kostel svatého Petra a Pavla v Kučerově, který vznikl v roce 1911, si o rekonstrukci říkal už řadu let. Nakonec pomohou dotace.

„Podařilo se nám získat dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu. Jedná se o práce na věži kostela. Na té je momentálně lešení. Krov byl úplně shnilý. To, že je ve velmi špatném stavu, nám potvrdil i statik. Proto vznikne replika nové věže,“ vysvětlila technická administrátorka slavkovského děkanství Ludmila Lokajová.

Kostel patřil k nejpoškozenějším

Slavkovské děkanství kostel opravuje z vlastních zdrojů. „Veškeré faktury pak podle dotačních podmínek doložíme a druhá strana pak rozhodne o vyplacení peněz,“ uvedla Lokajová.

Nad opravou kostela v Kučerově neskrýval nadšení slavkovský děkan Milan Vavro. „Patří totiž bezesporu mezi nejvíc zdevastované kostely v našem děkanství. Leží na kopci, dost mu dal zabrat vítr. Jeho stav je opravdu žalostný, má špatnou statiku, omletou fasádu, takže jsme za jeho letošní opravy skutečně rádi,“ potěšilo děkana.

Ze skutečnosti, že se do opravy věže kostela dělníci pustili, má radost i starosta obce Jan Zahradníček. Kopule kostela totiž skrývala i uložené historické písemnosti. „Část z nich, která pochází z poválečných let, kdy se kostel částečně rekonstruoval, je psaná v češtině. Ty, které byly uložené už v roce 1911, jsou naopak v němčině. Hodláme si je nechat přeložit,“ informoval Zahradníček. Podle něj je třeba vyčistit i zoxidované pamětní mince.

Práce na věži kučerovského kostela by měly být hotové do konce července.

Slavkovský děkanát usiluje i o opravu kostela svatého Vavřince v Drnovicích. Na farním kostele ze 17. století, který byl postavený na základě původního kostela zničeného požárem z roku 1652, chce pokračovat v loni započaté údržbě fasády. „Tam jsou zásahy o poznání méně náročnější. Vloni se uskutečnily opravy fasády v zadní části, letos je na pořadu věž kostela. Malíři ji natírají, v opravě jsou kostelní hodiny a zvonová okna,“ vypočítala Lokajová.

Statisíce jdou z peněz obcí

Podle ní na opravy kostelů přispívají pravidelně obecní úřady. „Zatím se nám nestalo, že by nám obec nepřispěla na památku, která se nachází na jejím území. Musím podotknout, že v těchto opravách nám hodně pomohla právě obec Drnovice,“ upozornila Lokajová.

Vedení obce v loňském roce na opravy vyčlenilo částku přesahující čtyři sta tisíc korun. „V letošním roce dáváme na opravu kostela šest set deset tisíc korun. Pokud mám správné informace, tak by měl být kostel opravený do dvou měsíců,“ uvedla starostka Drnovic Zuzana Hermanová.

Slavkovské děkanství shání peníze i na dodělávky u dalších církevních objektů. Navázat na loňské opravy chce například i u kostela svatého Antonína v Němčanech. Dělníci už natřeli věž kostela, která také získala novou báň. Omítku mají dodělat v letošním roce.

Dát do pořádku fasádu potřebuje také kostel svatého Mikuláše v Letonicích. „Dělníci omítku otloukli už před třemi roky, každý rok pak dochází k nějakým dalším zásahům,“ uzavřela technická administrátorka.