Pro kulturní akce tak ve vesnici právě dokončili nové pódium. „Zrenovovali jsme ho v lokalitě Na Sokolce. Staré bylo už opravdu v havarijním stavu, proto jsme ho úplně zbourali a postavili zbrusu nové," potvrdil starosta Rašovic Jiří Raušer.

Tím však obecní plány nekončí. Na řadu totiž přišlo zastřešování plochy vedle pódia. „Aktuálně vedle něj začínáme stavět střechu. Objekt zabezpečíme i staticky," podotkl šéf obecního úřadu.

SVÉPOMOCÍ

Lidé si totiž podle něj stěžovali, že jim chybí kulturní vyžití. Proto padl návrh na jakési kulturní centrum. S jeho výstavbou pak sami lidé z Rašovic pomáhají. Pod patronátem obecního úřadu totiž vznikl tým, který vytipoval lokality, jež vyžadují obnovu. Na Sokolce mezi ně jednoznačně patří.

Cílem bylo nejen obnovit jeho zašlou krásu, ale hlavně podpořit sounáležitost lidí v obci. „Na projekt jsme získali i třísettisícovou dotaci od nadace VIA. Ta podporuje projekty, do kterých se zapojují právě obyvatelé. Zažádali jsme ještě o příspěvek na kraji, protože je potřeba zaplatit i další úpravy obecní budovy. Sál je dost podmáčený, takže ho musíme odizolovat. To si ale vyžádá poměrně velkou investici, proto čekáme, jak dotační řízení dopadne," poznamenal starosta.

Obyvatelka Rašovic výstavbu, která oživí kulturní život v obci, jednoznačně vítá. „Kulturní vyžití je potřeba posilovat, jinak to s dědinou nevidím moc dobře. Pro mladé je takový krok jednoznačným plusem," ocenila Novotná.