„V parku za Záložnou funguje také nové venkovní pódium. V září jsme ho využili pro první ročník Rousínovského divadelního festivalu, který byl v původním červnovém termínu zrušený kvůli koronaviru,“ komentoval za "Divadelní a výtvarný ansámbl" Filip Kolmačka.

Pódium je schodištěm a rampou propojené se stávající budovou. Velkou část plánovaných akcí tu však zatím zájemci oželí. „I program našeho festivalu byl kvůli současné situaci osekaný. Počítáme s ním ale znovu za rok,“ doplnil Kolmačka.

Modernizace vnitřních prostor se týkala malého sálu Záložny, kde se pracovalo na elektroinstalaci, nevyhovujících rozvodech a osvětlení. „Jsou zatepleny konstrukce stropu, snížena energetická náročnost na vytápění a doplněny klimatizační jednotky pro zabezpečení teplotní pohody v letních měsících,“ popsal tajemník městského úřadu Marián Tlčik.

V budově využívají nové vybavení v podobě promítacího plátna s laserovým projektorem, bezdrátového internetu přes volné wi-fi připojení nebo moderního zázemí pro přípravu občerstvení. „Ze stavebního hlediska došlo k zateplení konstrukce stropu, snížení energetické náročnosti na vytápění a doplnění klimatizačních jednotek pro zabezpečení teplotní pohody v letních měsících,“ doplnil tajemník městského úřadu.

S využitím vnitřních prostor počítají do budoucna zvláště při nepřízni počasí také divadelníci. „Náš festival se ve svém druhém ročníku zaměří především na tvorbu pro publikum dětí, mládeže a dětských a mladých herců. Snahou festivalu je vytvoření rodinné akce, kde se budou scházet profesionální umělci s amatéry z blízkého i širokého okolí. Myslíme tím především Českou republiku,“ dodal Kolmačka.

Kulturní akce mají v tamních prostorách velkou tradici. Historie sálu spadá do období ÚP závodů, kdy sloužil dělníkům jako závodní klub. „Tomuto období pak odpovídalo i jeho nám všem známé „univerzálové vybavení a obložení“. Již v předešlých letech byl zpracován projekt modernizace, ale k jeho realizaci nedošlo, vývoj materiálů a vybavení pokročil, přesto jsme projekt použili jako základní výchozí kámen pro úpravy. Do modernizace jsme se tentokrát nedali cestou dodavatelskou, ale svépomocí s Městskými službami Rousínov,“ vyprávěl Tlčík.

Malý sál Záložny je využíván jak pro potřeby města, jednání zastupitelstva, školení, tak pro celou řadu obyvatel a jejich rodinné či firemní akce. Město kvůli tomu na svém webu provozuje rezervační systém.