VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kuřáky s aktovkou sledují kamery. I policie

Jižní Morava /INFOGRAFIKA/ - Poznámky v žákovské knížce. Ale také kamery. Nebo dokonce vyhazov. To jsou některá opatření, jimiž se základní a střední školy na jihu Moravy pokoušejí bojovat proti kouření žáků.

7.6.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Profimedia.cz

Pastelky, svačina, pouzdro, přezůvky do tělocviku. A taky krabička cigaret. Ta sice na seznamech školních pomůcek nefiguruje, v batůžcích mnoha žáků a studentů však zaujímá pevné místo. A to i přesto, že školy proti kouření dětí bojují hned několika zbraněmi. Na jižní Moravě školákům kontrolují příchody do školy, posílají jejich rodičům dotazník nebo je nechávají sledovat kamerami. A taky hrozí vyhazovem.

Nekompromisní je vůči kuřákům z řad žáků například vedení Střední odborné školy a učiliště v Blansku. Pokud učitelé studenta přistihnou kouřit na pozemku školy čtyřikrát, čeká jej vyloučení. „Jednoho studenta jsme skutečně museli ze školy vyhodit. Jinak máme několik podmínečných vyloučení. Studenty kouřit sice neodnaučíme, ve škole se ale situace zlepšila,“ uvedl ředitel blanenského učiliště Pavel Čípek.

Kouřová čidla

Kvůli kouření nechala škola na toalety a šatny, kam se žáci s cigaretou s oblibou stahovali, instalovat čidla na kouř. A pozemek školy navíc střeží kamerový systém. „Různé události díky tomu můžeme dohledat,“ podotkl Čípek.

A kamery hlídají například i areál Integrované střední školy – Centra odborné přípravy v Brně. „Ne snad že bychom je tam měli jen kvůli kouření. Ale i pro tyto případy je můžeme využít. Kromě toho používáme docházkový systém. Jde o obdobu píchaček. Neřekne nám sice, co se mimo budovu děje, ale jestliže si kluci o velké přestávce začnou odskakovat ven, je jasné, že něco nehraje,“ konstatoval metodik prevence školy Michal Břicháček.

Jaký podíl studentů si denně zapálí cigaretu, se podle něj odhaduje jen těžko. Jisté je jen to, že uspořádat čas od času osvětovou přednášku o škodlivosti kouření je pro většinu škol málo. A tak přistupují k radikálnějším opatřením.

Někteří studenti to vnímají jako nespravedlnost. „Je to pokrytectví. Když mi zakáží zapálit si ve dvoře, tak prostě půjdu o pár metrů dál. A cigaretu snad v patnácti zkoušel každý. Sledovat kvůli tomu lidi ve škole kamerou je zbytečný zásah do soukromí,“ stěžuje si například studentka Irena Sokolová. Jenže zákon dává za pravdu školám. Ukládá jim totiž povinnost zabránit kouření nejen uvnitř školních budov. Ale i na pozemcích, které škole patří.

Jak si s tímto úkolem poradit, nechává na nich. „Způsob prevence je v kompetenci ředitele školy. Když přitom dodrží platné předpisy na ochranu osobnosti, může škola použít i kamerový systém,“ vysvětlil mluvčí ministerstva školství Tomáš Bouška.

Na děti, které se rozhodnou zapálit si za branami školy, jsou ale kamery krátké. „Občas se stane, že k nám doběhne paní, že u zastávky zahlédla chlapce s cigaretou. Ale pokud je to mimo areál školy a čas vyučování, nemůžeme s tím nic dělat. Zodpovídají za to rodiče,“ podotkl ředitel Základní školy Velké Pavlovice na Břeclavsku Ludvík Hanák.

Formulář pro kuřáky

Právě malý zájem některých rodičů je pro školy často těžko rozlousknutelný oříšek. Základní škola v Brankovicích na Vyškovsku proto začala rodiny obesílat speciálním formulářem. „Pokud přistihneme žáka, že venku kouří, vyplníme s ním dotazník. V něm zodpoví, kolik cigaret kouří, kde na to bere peníze a podobně. Mnozí rodiče pak skutečně přijdou a snaží se situaci řešit,“ uvedl ředitel školy Jaroslav Hejný.

#nahled|https://g.denik.cz/50/7f/infografika_koureni_skola_denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/7f/infografika_koureni_skola.jpg|Jaké jsou pravomoci středních a základních škol#
A někdy musí žáci cigaretu vysvětlovat i strážníkům. Například za odhozený nedopalek zletilým kuřákům hrozí pokuta až pět set korun. Znojemští strážníci kvůli tomu svádí boj s dětmi z přímětického sídliště. „Děti z tamní základní školy jsou organizované. Při nedávné preventivní akci, kdy jsme nasadili i strážníky v civilu, si dávaly echo pomocí mobilů, schovávaly cigarety a utíkaly,“ uvedl šéf znojemských strážníků Petr Kolouch.

Povolte kouření, žádají studenti

Malé děti s cigaretou v puse se jim nelíbí. Přesto bojují za práva kuřáků ve školách. Z principu. Devatenáctiletý Jiří Vrbas se za ně klidně pohádal s ředitelem jednoho z gymnázií na Brněnsku, kde v květnu odmaturoval. „Vedení se kouření pochopitelně snaží potírat. Zakázali nám kouřit v okolí školy, abychom nedávali špatný příklad a nekazili dobré jméno gymnázia. Nic proti tomu. I když patřím mezi kuřáky, snažil jsem se neprovokovat,“ popisuje Vrbas.

Plnoletí studenti se podle něj s cigaretami o přestávkách stáhli do průchodu mimo areál školy. „Jenže řediteli se nelíbilo ani tohle. Místo je prý vidět z oken sokolovny, kde má škola externí učebny. A prý na nás pošle policii. Pak začal vyhrožovat zákonem, tak jsem jej nastudoval,“ říká student.

Vedení školy nakonec kapitulovalo před argumentem, že platná legislativa zakazuje kouření jen ve vnějších a vnitřních prostorách všech typů škol a školských zařízení. Vrbas si sehnal katastrální mapu. A zjistil, že zakázaný průchod leží jednoznačně mimo pozemek školy.

„Takže kdybych chtěl, podle zákona můžu cigaretou na vedení klidně mávat hned za školním plotem. A ne se schovávat v nějakém průchodu. Ani já si nemyslím, že kouřit před dvanáctiletými dětmi jim dává dobrý příklad. Proto třeba na víceletých gymnáziích zákaz kouření chápu. Studenti klasické střední školy už jsou ale ve věku, kdy to na ně nemůže mít zásadní dopad,“ tvrdí Vrbas.

A podobný názor má i devatenáctiletý student Petr Nikolai ze Znojemska. Kouřit začal v dvanácti letech. A kdyby mohl vrátit čas, nikdy by prý cigarety nezkoušel. Přesto kouřící středoškoláky hájí. „Jde o princip. Zákaz má platit pro studenty pod osmnáct let. Pokud jsem ale plnoletý, je rozhodnutí přece na mně. Nevidím proto důvod, proč si ve venkovním areálu školy třeba o přestávce nezapálit,“ myslí si Nikolai.

Lékařka Iva Tomášková z nekuřácké poradny Fakultní nemocnice Brno říká: První cigareta? Občas už ve školce

ROZHOVOR
– Někteří klienti poradny pro odvykání kouření Fakultní nemocnice Brno jsou ještě školou povinní. „Kouření je pro ně dobrodružství a frajeřina,“ říká lékařka Iva Tomášková, která jim pomáhá típnout poslední cigaretu.

Jak často se s dětmi, které kouří, ve své praxi setkáváte?
Službu léčby závislosti na tabáku skutečně nabízíme i dětem. Ale nepřijde jich mnoho. Ve srovnání s dospělými jen pár. Většinou je pošle třeba alergolog. Nebo je dovlečou rodiče. Děti ale kouření jako problém vidí málokdy.

Kdy s kouřením obvykle začínají?
Nejčastěji mezi dvanáctým a patnáctým rokem. Hranice se ale snižuje, děti mnohdy kouří už ve třetí třídě. Náš nejmladší pacient kouří od čtyř let. Mimochodem většina závislých na tabáku začala kouřit právě v dětském věku.

Jak dětskému kuřákovi můžete pomoci?
Bohužel u dětí se těžko hledá motivace. Kouření je pro ně dobrodružství a frajeřina a argumenty o zdraví neberou vážně. Proto je spíš varujeme, že budou mít žluté zuby nebo se jim zhorší pleť. Dospívající chlapci zase slyší na to, že kouření snižuje potenci.

Jsou zdravotní rizika kouření u dětí větší než u dospělých?
Rozhodně. Kouření zhoršuje astma, vede ke chronickému zánětu průdušek, středního ucha i poklesu imunity.

Jak úspěšné odvykání u dětí bývá?
Bohužel velmi málo. Záleží především na prostředí, v němž dítě vyrůstá. Vždycky mě překvapí, když k nám dítě přivedou rodiče, ale sami si kouření odepřít odmítají. To je začarovaný kruh.

Může děti ovlivnit škola?
Určitě ano. Zejména na prvním stupni jsou užitečné besedy. Velkou roli hraje i to, zda dítě běžně vídá kantory s cigaretou v ruce. A jestli se nad kouřením ve škole přivírají oči.

LUCIE HRABCOVÁ
ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

7.6.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradnický 22 000 Kč Specialisté v oblasti zahradnictví Zahradnický technik. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání SŠ/VŠ v zahradnickém, zemědělském nebo přírodovědném oboru, nutný ŘP sk.B-aktivní řidič, uživatelská znalost práce na PC, znalost min. jednoho jazyka (AJ případně NJ), znalost botaniky a trávníkářstvívýhodou, časová flexibilita, odolnost vůči stresu, pracovní nasazení, dobrý mluvený i písemný projev, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou s možností prodloužení, vhodné i pro absolventy, navrhování a sestavování travních a travobylinných směsí, tvorba nabídek, obchodní činnost, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: stravenky, KONTAKT: Ing. Marie Straková, tel: 773 826 682, e-mail: agrostis@agrostis.cz, v případě zájmu zasílejte životopisy a motivační dopis na uvedený e-mail. Pracoviště: Agrostis trávníky, s.r.o., Npor. Krále, č.p. 764, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Marie Straková, . Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 16 730 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16730 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, zdravotní způsobilost, trestní bezúhonnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup možný ihned nebo dle dohody, pracovní doba dle rozpisu směn, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle délky praxe, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, KONTAKT: Mašlejová Jitka, tel.: 517 315 170/175, 6-14:30 hod, e-mail: maslejova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Jitka Mašlejová, +420 517 315 170/175. Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 12 200 Kč Pomocní dělníci ve výrobě pomocný dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: ŘP sk. B výhodou, montáže po stavbách, občasná fyzická zátěž. Pracoviště: Arko-mont, s.r.o., Dobrovského, č.p. 409, 682 01 Vyškov 1. Informace: Ilies Nicolae, +420 777 510 012. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 20 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Obsluha VZV. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, průkaz VZV-možnost obnovy, praxe v řízení VZV, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou s možností prodloužení, nástup možný ihned, KONTAKT: Galis Antonín Ing., tel.: 731 132 003, e-mail: antonin.galis@pilous-packaging.com. Pracoviště: Pilous spol. s r.o. 001, U Mlýna, č.p. 663, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Antonín Galis, +420 731 132 003.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozhovor na konci týdne s Pavlem Růžičkou z Centrály cestovního ruchu JM.

Odborník na cestovní ruch Pavel Růžička: Vinařská turistika je fenomén

Ilustrační foto.

Hnutí Duha: Obora Radějov neexistuje. Soud do ní zrušil zákaz vstupu

Čtyři řidiči byli pod vlivem drog, dva neprošli dechovou zkouškou

Vyškovsko – Dopravní policisté na Vyškovsku tento týden odhalili několik řidičů, kteří usedli za volant pod vlivem drog a alkoholu. Někteří navíc měli soudní zákaz řízení.

Kraj vypoví smlouvy na autobusy a vysoutěží nové. Kvůli zvýšení mezd řidičů

Jižní Morava – Výpověď všem. Smlouvy na zajištění autobusové dopravy v kraji k prvnímu listopadu skončí. Rozhodli o tom v pátek krajští radní. Mohou za to problémy s financováním dopravy, které zapříčinilo vládní zařízení o zvýšení mezd řidičů. Současné smlouvy totiž neumožňují kraji dopravcům na vyšší mzdy přispět.   

Sprejer si vyhlédl lokomotivu na nádraží v Nesovicích

Nesovice – Na vlakovém nádraží v Nesovicích řádil zatím neznámý vandal. Sprejem pomaloval lokomotivu a majiteli tak způsobil škodu asi jedenadvacet tisíc korun.

Zvou na výlov Malého Kačence ve Vyškově

Vyškov - Na výlov Malého Kačence ve Vyškově zvou místní rybáři. Zajímavou podívanou pro diváky chystají na tuto sobotu. 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT