Asi pěti nebo šestiletá Marina Herfertová zemřela zřejmě čtrnáctého srpna vroce 1608. Příčinu úmrtí tak mladičkého děvčete si odnesl čas. Jeho zub se také zároveň podepsal na pískovcovém náhrobku sdívčinou podobiznou.

Náhrobní kámen stál po celou dobu vrohu samotného kostela a jeho přistavěné boční kaple. „Původně zde možná roh nebyl. Nikdo znás totiž neví, jak byl kostel původně situovaný. Později totiž prošel mnoha přestavbami. Původní kostel musel být daleko menší, boční kaple se dostavěla až začátkemdevatenáctého století,“ vysvětlil místostarosta Kučerova Vlastimil Bačovský.

Konec chátrání významné renesanční památky Vyškovska udělali až obyvatelé. „Renovace náhrobku stála asi padesát tisíc korun, což farnost zaplatila ze svých sbírek. Oprava u akademického sochaře Radomíra Vavruši trvala asi dva měsíce. Lidé zrenovovaný kámen spatřili poprvé nyní vneděli při slavnostním vysvěcení k příležitosti našich hodů,“objasnil Bačovský.

Ten také podotkl, že přesně na to místo, kde před staletími Kučerovští pochovali Marinu Herfertovou, se už pomník zřejmě nevrátí. Nebude ale daleko. „Ven už ho nepostavíme. Opravdu tam dost trpěl. Tak jsme se rozhodli dát ho na stejné místo, jen zvnitřní strany kostela. Aby nedopadnul tak, jak ještě vypadá na starých fotografiích,“ uvedl Bačovský.

Na opravu náhrobní desky se složili lidé. Kučerovští radní se zase rozhodli přispět zobecní kasy do rekonstrukce hřbitovního kříže zroku 1905. „Ramena kříže upadla, soška ukřižovaného Ježíše byla dost poškozená. Zbylo ztoho torzo. Tak jsme kříž odvezli do restaurátorské dílny Jaroslava Budíka zVyškova. Rekonstrukce, která trvala asi měsíc a půl, nás přišla zhruba na pětasedmdesát tisíc korun,“ popsal Bačovský osud kříže, který se na své místo vrátil před několika dny.