Kupky sena a zahradní odpad, jako jsou shnilá jablka nebo posečená tráva. Pak také hromady úhledně poskládaného dřeva. Nebo i pneumatiky. To všechno lidé můžou najít podél břehu řeky Hané u polí vedoucích z Dědic do Opatovic. Podle městského zastupitele Jiřího Krutílka je to práce okolních zahrádkářů, kteří si ani neuvědomují, jaké riziko způsobují.

„Pokud přijde velká voda, hrozí, že poteče z horních polí k Hané. S sebou splaví také smetí, které lemuje břeh řeky. To následně ucpe tok. A v místě u fotbalového hřiště, kde je most jen pár desítek centimetrů nad hladinou, se může vylít. A nikoho to nezajímá," poukázal Krutílek, který se nedávno obrátil na vedení vyškovské radnice.

To mu mělo slíbit, že obešle majitele pozemků, aby smetí z břehu odklidili. „Místo toho napsali na Povodí Moravy. Ale k ničemu ze strany podniku zatím nedošlo. Desítky tun odpadu se tam pořád povalují," naznačil Krutílek.

Podle údajů, které má radnice od Povodí Moravy, nemůže vzniknout takový stav, který by ohrozil bezpečnost ve vyškovské místní části. „Kdyby stoletá voda přesáhla přes břeh koryta asi pěti až dvaceti centimetry, podnik to nepovažuje za stav ohrožující bezpečnost," uvedl vedoucí odboru životního prostředí vyškovské radnice Jiří Kutálek.

Krutílek však s tímto tvrzením nesouhlasí. „Pokud toto někdo uvedl, rád bych mu ukázal prostor několika kilometrů čtverečních, odkud se kdykoliv může spustit tolik vody, že celé Dědice budou plavat," oponoval Krutílek.

Kutálek je ovšem přesvědčený, že pokud spadne víc srážek, voda nepoteče Malou Hanou, ale pravděpodobně z druhé strany. „Takže by povodeň nehrozila. Například při jarním tání vykazovala Malá Haná druhý stupeň povodňové aktivity a voda korytem prošla, aniž by se cokoliv stalo. Odpad tedy velké zábrany pro odtok vody netvoří. Navíc je úsek vodního toku v těchto místech neregulovaný, proto nedochází ke snížení průtočnosti koryta," vysvětlil Kutálek. Dodal ale také, že každý je zodpovědný za stav svých pozemků.

Podle mluvčí povodí Moravy Gabriely Tomíčkové ale nikdo nesmí ohrožovat tok řeky. „Hned dnes tam pošleme naše pracovníky, aby situaci vyhodnotili a pokud to bude potřeba, nahlásíme to vodoprávnímu úřadu, aby sjednal nápravu," ujistila mluvčí.

Krutílek tak stále trvá na tom, že město by mělo vyzvat majitele parcel, aby je vyčistili. Zároveň se však po pondělním zasedání zastupitelstva obrátil na vyškovskou policii. „Ještě ten večer jsem podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Předpokládám, že policisté sem teď přijdou a budou věc prošetřovat. Zkrátka udělají to, co mělo být úkolem radnice," podotkl Krutílek.

Podle vyškovského starosty Karla Goldemunda je ovšem těžké donutit majitele pozemků, aby je uklidili. „Nejde o náš majetek, takže nevím, jak přinutit vlastníky, aby se chovali jinak," řekl starosta.

Vyškovský zastupitel Jaroslav Kupka si ale myslí, že nástroje město má. „Například oznámení o přestupku založení černé skládky," navrhl Kupka. Řešení měla i zastupitelka Blanka Chaloupková. „Mohli bychom pro organizace typu Junák vyhlásit brigády, přistavili bychom jim tam kontejnery a oni by mohli okolí koryta vyčistit. Takže by odpadlo hádání, kdo odpadky uklidí," napadlo Chaloupkovou.