„Už se mi podařilo sehnat firmu, která je ochotná plastiky postavit. Potřebuje ovšem víc materiálů, ze kterých by se dalo zjistit, jak opravdu vypadaly," uvedl Růžička.

Pátrat začal ve vyškovském muzeu. Jenomže tam prý žádné fotografie nenašel. „Nyní je hledají pracovníci archivu ve Slavkově u Brna. Tam by údajně mohlo něco být. Výsledek bych měl znát přibližně do měsíce," naznačil Růžička.

I kdyby se ani ve Slavkově nic nenašlo, Růžička je přesvědčený, že sochy přesto jednou budou v Nosálovicích opět stát. Jen nebudou věrnou kopií těch původních. „Firma by v takovém případě vytvořila sousoší svatého Jana vlevo, Ježíše Krista uprostřed a Panny Marie vpravo na základě fotografií, které mám k dispozici," řekl Růžička.

Dokonce už je domluvený s vyškovským farářem, že sochy vysvětí. Kdy to ovšem bude, to je zatím ve hvězdách. Otázkou budou totiž také peníze. Jedna socha podle odhadů vyjde přibližně na dvě stě tisíc korun.

Jak Růžička zmínil už dřív, chystá se udělat veřejnou sbírku. Je si jistý, že místní, hlavně věřící, na kříže rádi přispějí. Nějaké peníze by podle svých slov mohl získat také od vyškovské radnice. „Mluvil jsem o tom s místostarostou Romanem Celým a ten slíbil, že věc projedná s vedením města," nastínil Růžička.

MARTINA HAŠKOVÁ