„Naším cílem je pomáhat lidem v krizových situacích. Reagujeme tím zároveň na výzvu našich biskupů k praktické pomoci uprchlíkům, a sbírka je tedy přímým vyústěním této výzvy," vysvětlila Libuše Jarošová z Československé církve husitské.

Věci, které lidé přinesou, pak předají brněnské diecézi. „Darovat můžou spacáky, deky, hygienické potřeby i hračky pro děti. Uvítáme také trvanlivé potraviny, které není nutné vařit," vyjmenovala Jarošová.

Přispět a pomoci tak uprchlíkům je možné i prostřednictvím tradiční sbírky Diakonie Broumov, která přijímá textil a domácí potřeby, v Domě chráněného bydlení v Rousínově.

Ve vesnicích

„Pokud bude potřeba, zašleme z pravidelné sbírky do uprchlických táborů oblečení i jiné věci, především pleny nebo dětské oblečení, které nejvíc chybí," uvedla Lenka Wienerová z Diakonie Broumov s tím, že sbírky se tento týden konají například ve Vážanech, Švábenicích, Moravských Prusech, Podbřežicích, Podomí, Dražovicích a také v Bohdalicích-Pavlovicích.

Pomoci nicméně zájemci z Vyškovska můžou i bez sbírky. A to prostřednictvím Oblastní charity Vyškov, odkud darované věci poputují do brněnské diecézní nebo olomoucké krajské charity, kde je následně předají na správná místa.

Také samotná charita už ale zvažuje pomoc uprchlíkům. „V úterý vyjeli naši pracovníci do Srbska na šetření, aby zjistili, jaká je situace a co všechno je potřeba. Rádi bychom sbírku pro uprchlíky udělali," potvrdil ředitel charity Karel Kosina.

Naopak v Bučovicích, alespoň co se týká radnice, žádnou sbírku nechystají. „Prozatím to nemáme v plánu," uvedl bučovický místostarosta Jiří Horák.

BARBORA KRAJČÍROVIČOVÁ