Jako první si radar před čtyřmi lety pořídili Bučovičtí. Kvůli nadměrnému provozu na průtahu městem. Stojí na začátku Slavkovské ulice při výjezdu z města na Brno. Následovaly Brankovice, které rovněž protíná mezinárodní silnice E50.

„Radar se rozhodně osvědčil jak u nás v Bučovicích, tak v Brankovicích. Mám ověřené, že z deseti řidičů při pohledu na tabuli s ukazatelem rychlosti osm z nich zpomalí,“ uvedl před časem vedoucí odboru dopravy Městského úřadu v Bučovicích Zdeněk Kolaja.

Zhruba po roce se radar objevil v Rousínově. „Lidé si pořád stěžují, že auta jezdí přes město příliš rychle. Ověřili jsme si, že radar působí účinně na psychiku řidičů,“ sdělila rousínovská tajemnice Ludmila Havlíčková. Zařízení za sto tisíc korun je mobilní. Většinou stojí u přechodu k základní škole v Habrovanské ulici a u zebry na hlavním tahu městem poblíž obchodního domu Vlach.

Ze stejného důvodu jako v Rousínově si pořídili radar i v Drnovicích. Poslední zařízení se objevilo minulý pátek v Nížkovicích. Zatím pokusně. Důvod? Uzavírka mezinárodní silnice v Bučovicích. Přes obec totiž vede objížďka tranzitní dopravy.

„Řidiči jsou opravdu dost bezohlední a lidé jsou hodně nespokojení. Uvidíme, co radar udělá. To je asi vše, co zatím můžeme dělat. Policie se tu občas objeví, ale na vyřešení problémů to nestačí,“ informoval nížkovický starosta Petr Plotěný.

Celkově v republice roste počet obcí, které si radary pořizují. „Obracejí se na nás nejen nové obce, ale často i města, která už radar mají, ale chtějí si pořídit další,“ potvrzuje Soňa Kohoutová ze společnosti Czechradar.

Radar lze nejen zakoupit, ale také si ho od soukromé společnosti pronajmout. Pronájem má tu výhodu, že si na něj obec vždy vydělá. Za pronájem radaru se totiž platí procentuální částka z vybraných pokut za vysokou rychlost.

Přestože radarů na silnicích přibývá, řidiči rychlost překračují stále často. Jen za první čtvrtletí letošního roku eviduje ministerstvo dopravy přes šestašedesát tisíc případů příliš rychlé jízdy v obci. To je čtyřicet procent ze všech porušení zákona na českých silnicích.

Petr Škarda