Rodina kvůli snížení platů musela opustit byt, ve kterém léta bydlela. „Na mě osobně to dopadlo úplně nejhůř. Nejdřív vedení školy zrušilo pozici provozářky a dělala jsem uklízečku za o tři tisíce nižší plat. Pak jsem navíc onemocněla a po návratu mi škola nabídla tří a půl hodinový úvazek za tři tisíce měsíčně, tak jsem raději dala výpověď,“ vylíčila svůj osud Ondříšková.
O tisíce korun přišel i její manžel. „Manžel dělá školníka a přišel o čtyři tisíce korun z asi šestnáctitisícového platu. Jsme teď v katastrofální situaci, nemáme na zaplacení nájmu, takže musíme opustit byt. Naštěstí máme jeden vlastní, takže se přestěhujeme tam,“ doplnila žena.
Ředitel Základní školy Purkyňova Luděk Höfer vidí problém v opatřeních ministerstva školství. „Bohužel při současném rozpočtu jsme museli krátit úvazky, mnohokrát se jednalo o více než desetiprocentní propady,“ připustil ředitel.
Současné nastavení je podle něj nespravedlivé. „Když se sníží počet žáků, klesnou prostředky na zaměstnance, ale uklízečkám se prostor nezmenší. Pořád musejí uklidit celou školu, jenže teď už za méně peněz,“ povzdechl si ředitel.
Peníze ve dvou balících
Vyškovské gymnázium díky své velikosti tolik problémů nemá, ale snížení platů jeho zaměstnanci také pocítili. „Klíčovým momentem bylo rozdělení peněz na dva balíky, pro pedagogické a pro nepedagogické pracovníky. Objem peněz v balíku pro školníky, uklízečky a ostatní klesá spolu s počtem žáků, ale počet zaměstnanců se moc měnit nemůže, protože škola je potřebuje,“ popsal situaci ředitel Václav Klement.
Považuje proto za žádoucí návrat k předcházejícímu stavu. „Chceme zpátky předešlý systém, se kterým umíme pracovat. Mezi balíky nejde peníze převádět, takže jich nemáme dost na zaplacení kvalitních účetních a jiných zaměstnanců,“ zdůraznil Klement.
Ministerstvo tvrdí, že peněz by měly mít školy dost a přehazuje odpovědnost na kraje. „Kraje mají k dispozici zhruba pětadevadesát procent loňského objemu prostředků na platy nepedagogických pracovníků. Rozdělení pak už záleží na krajských úřadech,“ uvedl mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas.
Současně upozornil, že poslední fáze rozdělení peněz je v rukou ředitelů. „Tomu, že ředitel některému konkrétnímu nebo konkrétním nepedagogickým zaměstnancům sníží plat třeba i o dvacet nebo víc procent, nemůže ministerstvo zabránit. To už není v jeho odpovědnosti,“ dodal Kubas.