„Na spoustu míst v lese se není možné s žádnou technikou dostat. Odvoz dřeva a těžba stojí. Cesty jsou zledovatělé, takže těžká auta do lesa vůbec nemají šanci dojet. Ostatně do revíru se v podstatě nedostane ani personál a lesní dělníci,“ uvedl vedoucí bučovické lesní správy Otakar Pavlík.

Ten odhadl, že objem nahodilé těžby, tedy stromů, které padly vesměs v důsledku nepřízně počasí, činí na území lesní správy nyní patnáct set kubíků. „Je to ovšem jen hrubý odhad a čísla se neustále den po dni mění. Až se dostaneme do terénu, budou asi úplně jiná, patrně podstatně vyšší,“ zdůraznil lesní správce.

Stromy praskají jak párátka

Sníh v kombinaci s mrazem a větrem už stihl spousty porostů poničit. Jak na konci minulého týdne informoval revírník Jiří Dobeš, kvůli ledovce se mnohé dřeviny lámou. „Větve jsou úplně nahnuté směrem dolů. Naši pracovníci projížděli lesní cestu z Pavlovic k Orlovicím. Celý den odhazovali zlomené větve i vršky stromů z cesty,“ popsal Dobeš.

Podle Pavlíka nejvíc trpí jehličnany. „U listnatých stromů vesměs opadávají jednotlivé větve, zatímco třeba smrk se často zlomí v půli, což samozřejmě přináší větší ztráty,“ objasnil bučovický lesní správce.

Doplnil, že námrazou a silnou vrstvou sněhu trpí jak staré porosty, tak i mlaziny nebo středně staré dřeviny ve věku okolo čtyřiceti let. „Bude to zřejmě ještě dost závažný problém, obzvlášť pokud bude dál sněžit a mrznout. Za první čtvrtletí musíme vytěžit čtyřicet tisíc kubíků dřeva a ještě jsme se pořádně nedostali do lesa,“ povzdechl si šéf lesní správy, která obhospodařuje většinu porostů na území Vyškovska.

Se stejnými problémy se potýkají také lesníci Vojenských lesů a statků.