DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Stále hrozivější mračna se stahují nad několika stavbami v letonické ulici U Hřiště sloužící lidem například jako rekreační chaty. Ačkoliv si to jejich majitelé nepřejí, mají stavby padnout k zemi. Stojí totiž na obecních pozemcích, na nichž chce její vedení nechat postavit nové domy.

I když se trojice nespokojenců odmítá smířit s plánem vesnice, vedení Letonic požádalo o zahájení územního řízení. A to přesto, že zatím se s některými majiteli objektů nijak nedohodlo.

„Až na tři všichni obyvatelé ulice U Hřiště, kteří tam mají hospodářské stavby, souhlasili s jejich zbořením. A ti tři jenom zdržují náš záměr. Stejně nakonec bude po našem. Objekty stojí na obecních pozemcích, budou muset ustoupit našim plánům,“ informoval letonický starosta Miloslav Zachoval.

Jenomže majitelé objektů sází na to, že jejich slovo bude mít velkou váhu. „Jsme totiž účastníci řízení. Určitě se k záměru vyjádříme. Náš názor na stavbu je samozřejmě záporný. Nechceme, aby naše objekty padly k zemi. Před několika desítkami let dostali naši rodiče či prarodiče v podstatě příkazem, že tam mají něco postavit. A my bychom to teď měli zbourat?“ rozčiloval se například majitel jedné letonické hospodářské stavby Antonín Vrána mladší.

Proto se spolu s dvěma dalšími vlastníky staveb, kteří rovněž nesouhlasí se záměrem výstavby na daném místě, rozhodl jednat s vedením vesnice.

„Přistoupili na to, že objekty odkoupí. Požádali nás tedy o odhadní cenu, tu jsme dali. Nakonec se však rozhodli, že budovy nekoupí,“ uvedl Vrána.

Čí výhrou však spor skončí, to zatím vůbec není jasné. Jak ovšem nedávno upozornil vedoucí stavebního úřadu bučovické radnice Pavel Novotný, hospodářské stavby jsou v rozporu se zastavovacím plánem obce. „Některé z nich by bylo možné například nechat přestavět na obytné domy. Jenomže obec si nechala zpracovat zastavovací plán a podle něj musí objekty ustoupit plánované výstavbě. Jak to ale celé dopadne, o tom nebude rozhodovat náš úřad,“ vysvětlil Novotný.

Pokud se totiž podle něj obec s místními nedohodne, hrozí, že záležitost poputuje k soudu. Zatím ovšem běží územní řízení. Teprve na základě připomínek účastníků řízení stavební úřad vydá či nevydá územní rozhodnutí na budování technické a dopravní infrastruktury k plánovaným novostavbám.

Pokud úředníci rozhodnou v neprospěch majitelů hospodářských budov, podle Vrány jsou vlastníci odhodlaní bojovat za zachování svých objektů.

Hospodářské stavby v ulici U Hřiště v Letonicích postavili majitelé tamních domů v sedmdesátých letech minulého století. Podle informací místních jim tehdy bývalé JZD pozemky přidělilo k bytům s podmínkou, že na nich musí něco postavit. Vznikly tak stavby sloužící například jako rekreační chatky nebo chlévy pro chov dobytka a dalších užitkových zvířat.