Kýla je stav, kdy dojde k vytlačení orgánů dutiny břišní skrze oslabená místa břišní stěny do podkoží. Pacienti zaznamenají v místě vzniku vybouleninu. Typicky to jsou zvláště u mužů třísla, pupek nebo břicho u obézních pacienta i ženy po porodu. Rizikové jsou dále také jizvy po chirurgických zákrocích.

„Někteří pacienti přijdou do naší ambulance hned, jiní později, protože si nejsou vědomi rizik. Opakované zatlačování kýly, se kterým se nám často svěřují, nemá smysl a na operační sál je doženou nepříjemné pocity, bolesti a diskomfort. A tomu chceme včas předejít moderní inovativní metodou, která pacienta zatíží co nejméně, a s využitím materiálu, který defekt v oslabeném místě bezpečně uzavře,“ vysvětloval primář Chirurgického oddělení Jiří Polednik.

Budova Nového zámku ve Vyškově. Město hlásilo přípravné kroky k přestavbě a vytvoření nové muzejní expozice.
Rekonstrukce vyškovského zámku? Město zažádá o dotace, k expozici vzniká scénář

Nebezpečí pro pacienta představuje uskřinutí části orgánu, který se dostane do oslabeného místa a jeho možné prasknutí. Obsah, nejčastěji střeva, se vylije do dutiny břišní, takže je akutně nutná operace.

„Technikou MILOS jsme operovali už přes sto nemocných s kýlou. Postupujeme miniinvazivně nebo semiinvazivně, kdy malým otvorem vložíme celou síťku, což pro pacienta znamená, že má menší bolesti a vše se rychleji hojí. Výkon trvá dle typu kýly od tři čtvrtě do jedné a půl hodiny. Používáme speciální textilní implantáty, které jsou trojitě elastické a přizpůsobí se anatomickým a biomechanickým vlastnostem břišní stěny,“ přiblížil zákrok primář.

Podle něj pacienti téměř nic necítí. „Síťka je nijak neomezuje v pohybu. Jde o dlouhodobé řešení, díky kterým žijí bez bolesti a vrací se k běžným aktivitám v krátkém čase,“ shrnul Polednik.

Výstava králíků, holubů i exotiky. Chovatelé ukázali ve Vyškově nejlepší kusy
Výstava králíků, holubů i exotiky. Chovatelé ukázali ve Vyškově nejlepší kusy

Novinky v operativních postupech při použití nových materiálů podporuje i ředitel nemocnice Zdeněk Horák, stejně jako další vzdělávání svých chirurgů. „Usilujeme o to, abychom nemocným zajistili tu nejlepší možnou a dostupnou péči. Bez vzdělaných lékařů se zájmem o svůj obor a posouváním se na stále vyšší úroveň dnešní medicína neobstojí. V době zahájení našich workshopů od roku 2018 jsme již proškolili více než třicet chirurgů a těší nás stále větší zájem,“ komentoval ředitel nemocnice Zdeněk Horák.

Zmínil, že do vyškovské nemocnice chodí za vzděláním v MILOS technice pro řešení kýl mladí i zkušení chirurgové. „Považuji to za důkaz toho, že i na naší okresní úrovni děláme kvalitní a moderní medicínu. Náš chirurgický tým je v tomto naší značkou,“ dodal Horák.

UŽ ZAČÁTKEM ŘÍJNA VYŠKOVSKÁ NEMOCNICE SLAVNOSTNĚ OTEVŘELA NOVOU MAGNETICKOU REZONANCI. PŘIPOMEŇTE SI TO NA VIDEU:

Zdroj: Deník/Jakub Dostál