Zatímco mateřinky na Vyškovsku doslova praskají ve švech a jejich vedení musejí někdy dokonce i odmítat děti, které už dosáhly věku tří let, základní školy v regionu s trochou nadsázky svádějí konkurenční boj, aby zaplnily kapacitu. Díky tomu také nabízejí služby navíc.
Třeba na Základní škole Komenského ve Slavkově u Brna nejenže vyučují angličtinu od první třídy, ale děti mají i možnost vybírat si volitelné předměty už od třetí třídy. „To není úplně obvyklé. Děti můžou dělat gymnastiku, věnovat se tvořivým aktivitám nebo využít nabídky anglické konverzace," popsala zástupkyně ředitele slavkovské školy Hana Stárková.
Od šesté třídy pak žáci můžou navštěvovat i sportovní třídu a vybrat si můžou jeden ze čtyř směrů, jako je třeba florbal nebo roztleskávačky. Škola se podle ní specializuje také na vytvoření správných pohybových návyků, jako je například držení těla při sezení, a to v rámci speciální výchovy.
Zápis do slavkovské školy se bude konat příští týden a Stárková věří, že dětí přijde dost. „Přetlak sice neočekáváme, ale věřím, že zájem bude dostatečný," zmínila zástupkyně ředitele.
Zaplnit dvě první třídy se podařilo na Základní škole 710 v Bučovicích, kde už se zápis konal. „Vzhledem k tomu, že jsme v tomto školním roce snížili kapacitu ve prospěch mateřské školy, jsme s výsledkem celkem spokojení. Na druhou stranu pokud bychom zapsali o třídu víc, rozhodně bychom to uvítali," popsal ředitel školy Aleš Navrátil.
Hranice standardu
Sehnat dostatek žáků podle něj rozhodně není snadné. „Dětí v regionu v poslední době ubývá, takže zaplnit kapacitu školy je poměrně obtížná věc. Co se týká nabídky, je dnes poměrně těžké rozlišit, co je standard a co už něco navíc, protože se všechny školy pochopitelně snaží nalákat nové žáky," je přesvědčený Navrátil.
Lákadlem školy, kterou vede, tak je především moderní výbava. „Můžeme nabídnout moderní halu a menší tělocvičnu, nebo třeba interaktivní tabule. Kromě toho se u nás děti mohou těšit na výuku prvního cizího jazyka už od první třídy a také na lyžařské výcvikové kurzy už na prvním stupni, což zatím není běžné. Současně máme ale i speciální kroužky třeba pro dyslektiky neb dysgrafiky. Snažíme se tak uspokojit jak žáky s poruchami učení, tak ty nadané," přiblížil ředitel.
To, že si základní školy často v jistém smyslu konkurují, potvrdili i v dražovické základní škole. „Zápis máme právě dnes, ale už víme, že se přihlásí šestnáct dětí, loni jich bylo o šest méně. Výhodou pro ty, kteří k nám chodí, je třeba to, že nemáme oficiálně družinu, a rodiče u nás proto můžou svoje děti nechávat bez placení," připomněla ředitelka Základní školy v Dražovicích Marie Hrubá.
Svobodný výběr
Zařízení nabízí třeba hru na flétnu nebo angličtinu. „Výhodou je také rodinné prostředí. I přesto ale někteří rodiče svoje děti posílají třeba do Bučovic. Podle mě je ale svoboda ve výběru školy ze strany rodičů spíš přínosem," prohlásila dražovická ředitelka.
Pro rodiče budoucích prvňáků je při výběru důležitých hned několik faktorů. Jedním z nich je snadná dostupnost. „Mám dva školáky a u jednoho dítěte mě výběr školy teprve čeká. Rozhodující pro mě byla především dobrá dostupnost. Obě děti proto chodí do křenovické školy. Co se týká druhého stupně, už budu zvažovat i další kritéria, důležitá bude hlavně kvalita výuky. V tomto ohledu mají velmi dobrou pověst slavkovské školy. Ale nevylučuji, že děti nechám v Křenovicích," konstatovala třeba Eva Hrabálková z Křenovic.
Roli ale může hrát i osobní zkušenost, což potvrzuje například Slavkovanka Pavlína Hanáková. „Ještě mám nějaký rok čas. Sama jsem ale chodila na základní školu v Tyršově ulici. Hodně věcí se tam sice od té doby změnilo, přesto ale myslím, že mám o tom, co se tam děje, trochu lepší přehled než o dění jinde. Zřejmě tam budou chodit i moje děti. Sympatické je mi především rodinné prostředí," svěřila se Hanáková.