Na místě původně stávala lávka železná. „Ta už tam ale nějakou dobu není, a tak jsme tam nechali postavit devět metrů dlouhou lávku z dubu,“ uvedl starosta Švábenic Josef Kubík.

Práce na biocentru začaly letos v lednu a skončily o několik týdnů dřív, než se plánovalo. „Biocentrum mělo být hotové do poloviny listopadu, ale dělníci to stihli už teď a čekáme už jen na kolaudaci,“ pochvaloval si starosta.

Důvodem k vytvoření biocentra byl stav švábenického rybníka. „Neměl už kapacitu, aby držel vodu, byl totiž zanesený nečistotami, museli jsme ho odbahnit. K tomu jsme spravili hráz a stavidlo, které už byly v dezolátním stavu,“ připomněl Kubík.

Kromě místních, kteří se teď mohou ve vyčištěném rybníku koupat a odpočívat v jeho okolí, úpravy přinesly pozitivní změny i zvířatům. „Kolem hlavní plochy rybníka vznikla jezírka, ve kterých můžou nerušeně žít obojživelníci a jiní živočichové. Navíc jsme tam nechali vysázet nové stromky a keře,“ řekl starosta.

Právě díky vytvoření životního prostředí pro vzácné druhy živočichů získali Švábeničtí několikamilionovou dotaci z Evropské unie pro svůj projekt oficiálně nazvaný Biocentrum Švábenice Obnova vodní nádrže, mokřad a tůně. „Celkové náklady na tvorbu biocentra přesahují šest milionů korun. Z nich pětaosmdesát procent pokryla dotace z Unie a pěti procenty přispěl Státní fond životního prostředí,“ vyčíslil náklady Kubík. Zbývajících deset procent představuje spoluúčast obce.