Výsledky rozboru oznámí za měsíc. Poslední testy tamních pramenů připadají na devadesátá léta minulého století. „Na léčivé vody jsou dnes vyšší nároky, proto byl třeba nový rozbor,“ dodal Hemerka. Analýza poslouží posudku, který potvrdí nebo vyvrátí, zda jsou prameny stále léčivé.

To potrvá další měsíc. Pokud posudek potvrdí, že léčivost předložených vzorků odpovídá současným požadavkům, stane se Velká Roudka jediným místem na Blanensku s léčivými prameny.

Výskyt léčivých vod je v okrese ojedinělý i podle odborníků. „Kromě Velké Roudky se na Blanensku využívaly také prameny u Švýcárny poblíž Adamova, léčivé schopnost těchto prostých vod jsou však nejisté,“ upozornil Adam Říčka z Ústavu geologie na Masarykově univerzitě v Brně.

Podle něj lze za prospěšné považovat i vody, které podporují klima v jeskyních Moravského krasu. „Mimo tato místa jsou na území prameny, které lidi považovali nebo považují za léčivé. Většinou však jde o prosté vody bez většího obsahu látek, které umožňují vodu označit za minerální,“ dodal vědec.

Obnovu lázeňské tradice vítá starostka Velkých Opatovic, pod které Velká Roudka spadá. „Přitáhne to k nám turisty. Líbí se mi i architektonický návrh, který respektuje lesní krajinu,“ komentovala Gerbrichová před časem.

Jednatel Hemerka ještě na podzim věřil, že stavba začne za rok a půl. „Lhůty procesů spojených se stavbou jsou dlouhé. Věřím, že začneme stavět za dva roky,“ uvedl Hemerka.

Z historie lázní
• 1839: Lázně založili majitelé borotínského statku.
• 1908: Díky stavbě železnice se zvýšil počet hostů.
• od 1948: Byly rekreačním střediskem Zetoru.
• 90. léta: Zchátralé lázně získali potomci majitelů.
• 2016: Areál koupila společnost Velká Roudka.