Vyškovský Deník Rovnost před časem jako první informoval o tom, že ivanovická firma Bioveta vyvíjí preparát zvaný Dentivac proti zubním chorobám. Pacienti ho můžou už dnes vyzkoušet.

„Dentivac je volně k dostání v naší podnikové prodejně. Nyní čekáme na registrační čísla. Předpokládám, že během čtrnácti dní až tří týdnů by se měl objevit v lékárnách. Už jednám s velkými distributory,“ informoval předseda představenstva akciové společnosti Bioveta Libor Bittner.

Lékárníci z Vyškovska už o novém přípravku vědí. „Lidé se na Dentivac docela dost ptají. Přípravků třeba proti paradontóze se totiž prodává víc než dost. Takže ho zřejmě objednáme. Měl by stát kolem dvou set korun a na pultech se objevit v květnu,“ uvedla třeba vedoucí vyškovské lékárny U nemocnice Václava Nekulová.

Zubaři jsou ale poměrně rezervovaní. „Záleží na tom, jestli byl účinek takového přípravku klinicky prokázaný. V tom bych byl velmi zdrženlivý. Jestli se jedná o tablety a jsou opravdu tak účinné, byl by to světový patent,“ vyjádřil se před časem prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek.

Naopak vědci, kteří Dentivac vyvinuli, jsou optimisté. „Tableta se rozplyne postupně v ústech a účinná látka se dostává na sliznici. Buňky člověka si pak vytvoří protilátky. Imunitní systém je vyburcovaný a likviduje bakterie. Brání jejich množení,“ popsal Petr Ryšávka z Biovety.

Zároveň ale dodal, že Dentivac není samospasitelný. „Každý člověk na přípravek reaguje jinak. Záleží na tom, v jakém stavu má imunitní systém. A je na něj potřeba působit opakovaně, protože má tendenci utlumovat. Jedno balení rozhodně nestačí. A velice samozřejmě záleží také na tom, zda člověk dodržuje přísnou ústní hygienu,“ připomenul vědec.

Dentivac je látka na podobné bázi jako vakcína. V tabletách je pět vybraných kmenů bakterií. Čtyř proti zubnímu kazu, jeden proti parodontóze. Účinnou látkou je bílkovina, což je vlastně část usmrcené bakterie.

Preparát ivanovická firma vyvinula ve spolupráci se zahraničním partnerem, jehož identitu zatím tají. Testovala ho na zhruba čtyřech stovkách lidí. Na trh ho uvede jako doplněk výživy, postupně ho chce ovšem registrovat také jako lék.