„Za červenec jsme měli bez šesti stovku porodů, což je letos v měsíčním srovnání zatím nejvíc, ale rozhodně se nejedná o nějaký rekord. V době takzvaných Husákových dětí to byla úplně jiná čísla. Navíc červencové číslo není pravidlem. Některý měsíc počty porodů prostě najednou vyletí. Jindy je jich třeba pouze okolo třiceti nebo i méně. Je to opravdu různé," poznamenal Eim.

Velké rozdíly

Letos měli ke konci měsíce 604 porodů. Loni jich bylo 743 za celý rok, takže se může zdát, že loňská čísla v porodnici hravě překonají. Podle vedoucí porodního sálu Soni Holcmanové to ovšem jisté rozhodně není. „Mezi jednotlivými měsíci čísla opravdu hodně kolísají a dětí ve zbytku roku může být klidně méně. Měsíce, kdy máme nejvíc miminek, ale určit můžeme. Podle našich statistik se jedná o jarní období, okolo dubna a května. Takovým dětem říkáme letní, protože matka přišla do jiného stavu právě v období léta," prohlásila Holcmanová.

Přestože se počet porodů v zařízení v posledních letech zvyšuje, podle primáře to není zásadní kritérium úspěchu. „Jsou i malé porodnice, kde se ročně narodí třeba tři sta dětí a kvalita tam může být vynikající. Mluvilo se o tom, že by menší porodnice měly zavírat, informace ale nebyly přesné. Neexistuje orgán, který by mohl porodní oddělení zavřít. Ta s menším počtem porodů by pouze nedostala akreditaci a mladí lékaři by tak nemohli získávat atestace. Pokud ale nemocnice investuje do atestovaných lékařů, mohla by nadále poskytovat kvalitní péči, přestože nemá tolik porodů," vysvětlil Eim.

U žen z regionu stále platí, že víc rodiček jezdí z Vyškova do Brna než naopak. „Nakonec jsem se rozhodla raději pro Brno a jsem za to ráda. Vše bylo na vynikající úrovni. Jedině jsem se bála, abych do Brna stihla včas dojet. To ale neznamená, že si o vyškovské porodnici myslím něco špatného. Prostě jsem volila jinak. Znám spoustu matek, které ve městě rodily a byly spokojené," zmínila třeba Vyškovanka Ingrid Vladařová.

Dvakrát růžové to není ani s celkovou porodností v Česku. „Ročně se narodí okolo sto tisíc dětí, ale čeká se, že číslo časem klesne na nějakých osmdesát tisíc. Ženy dnes odkládají založení rodiny na pozdější dobu, zájem o děti je obecně menší," zdůraznil Eim. Zopakoval, že se ve vyškovské porodnici zvyšuje počet přirozených porodů. „A naopak množství císařských řezů se nám dlouhodobě daří držet pod deseti procenty, náš loňský průměr byl devět a půl procenta," pochlubil se.

Placentu s sebou

Nejen třeba svět módy, ale i porodnictví má své trendy, a požadavky matek se tak za poslední roky dost mění. „Rodičky si u porodu přejí otce dítěte. Ten u nás neplatí poplatek. Stejně tak jsou na sále třeba i privátní porodní asistentky. Některé rodičky mají také zájem o placentu, kterou si berou domů. Někdo ji třeba zakope pod strom, jiní ji konzumují. V poslední době je také zvýšený zájem o ambulantní porody, kdy jde matka i s dítětem domů třeba ještě v den porodu. Chceme rodičkám vyhovět, ženu nelze násilím držet proti její vůli. Ale zdraví je samozřejmě na prvním místě. Nikdy nechceme jít za hranu," upozornil Eim.

Ve Vyškově rodila také Dana Vlášková, která potvrzuje, že i ona měla na sále partnera. „Ve vyškovské porodnici jsem byla už dvakrát a podruhé se nám narodila dokonce dvojčata. Všichni byli velmi ochotní, a když jsem něco potřebovala, vždy mi vyhověli, takže můžu jen chválit," uvedla Vlášková.

JAN JURÁK