Když Jana Kořalku z Adamova nebo někoho z jeho rodiny rozbolí zuby, musí počítat s cestou do okresního Blanska. Jejich zubař před časem odešel do důchodu a stomatoložka z vedlejší ordinace se přestěhovala. „Ostatní zubaři v Adamově měli plno. Problém s novou registrací jsme měli i v Blansku. Jsme dva dospělí a tři děti. Nakonec jezdíme na okraj Blanska. Tam a zpět je to skoro třicet kilometrů,“ řekl muž.

Podobný problém můžou v budoucnu řešit také Adamovští u praktických lékařů pro dospělé. Řada z nich je totiž v důchodovém věku a náhrada za ně chybí.

Lékaři v regionu
- Na Blanensku je v současnosti 50 praktických lékařů pro dospělé.
- Třetina z nich je v důchodovém věku. Stále ordinují, ale za deset z nich není náhrada.
- Na Vyškovsku je 42 praktických lékařů pro dospělé.
- V důchodovém věku je asi čtvrtina z nich.
- Ministerstvo zdravotnictví na nelichotivý trend reagovalo vypsáním dotací pro praktické lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb.

Na Blanensku je v současnosti padesát praktických lékařů pro dospělé. Jejich průměrný věk se blíží šedesátce. V důchodovém věku je jich třetina. Stále ordinují, ale za deset z nich není aktuálně náhrada. „Zatím to není až takový problém, ale do budoucna to rozhodně není dobrý výhled. Do terénu do menších obcí se nikdo nehrne. Nejsou tam možnosti bydlení, služeb a vzdělání jako ve větších městech. Nepomáhají ani pobídky obcí v levnějším nájmu nebo ubytování,“ řekl předseda Sdružení praktických lékařů Blanenska Ivo Procházka.

Špatný výhled je na Blanensku i u dětských praktiků. Zanikla tam jedna z ordinací a další je v ohrožení kvůli odchodu lékaře do důchodu. Nástupci chybí. Tito lékaři mají přitom v obvodu asi patnáct set dětí. „U oboru je problém se vzděláváním. Není přesně stanovená koncepce, pro mladé není atraktivní,“ dodal Procházka.

Na Vyškovsku působí v současnosti dvaačtyřicet praktiků pro dospělé. V důchodovém věku je asi čtvrtina. „Zatím žádné zásadní komplikace nemáme. Všechny obvody máme obsazené. Za lékaře v důchodovém věku se hledá náhrada,“ řekl předseda okresního sdružení praktických lékařů z Vyškovska Pavel Kopáč.

Ministerstvo zdravotnictví na nelichotivý trend reagovalo vypsáním dotací pro praktické lékaře v oblastech s omezenou dostupností zdravotních služeb. V balíku je každý rok asi pět milionů korun. „Praktičtí lékaři mohou žádat o půlmilionovou dotaci na mzdu sestry nebo zdravotnického asistenta a na zajištění věcného a technického vybavení ordinace,“ uvedla mluvčí ministerstva Gabriela Štěpanyová.

KOMPLETNÍ TÉMA O NEDOSTATKU LÉKAŘŮ SI PŘEČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM (23.5.2019) TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST.