Pacienti vyškovské nemocnice již nemusí čekat, až jim radiologické asistentky vyvolají potřebné rentgenové snímky a odešlou je s nimi zpět na chirurgické oddělení. Nemocnice se totiž digitalizovala. To znamená, že personál většinu informací posílá již přes počítačovou síť.
„Digitalizace je moderním trendem. Znamená rychlejší přenos informací a umožňuje lékařské konzultace na dálku. Jednodušší je také archivace,“ prohlásil primář radiodiagnostického oddělení Zdeněk Malaska.
Rentgenové snímky radiologické asistentky nahrají do kazety, kterou následně vloží do přístroje CR. Ten snímek zpracuje do digitální podoby, to znamená, že asistentka s ním poté může pracovat v počítači. „Je to jednodušší než dříve. Snímky jsou k dispozici rychleji, než když jsme je zpracovávali klasicky. Pro nás je také dobré, že už nemusíme pracovat s chemikáliemi a pracujeme na moderní úrovni,“ ocenila vedoucí radiodiagnostická asistentka Radka Kameníková.
Veškeré snímky nemocnice ukládá do PACS, to je do centrálního počítače, který slouží jako server. Na tento přístroj se připojují lékaři z počítačů z celé nemocnice, když potřebují zjistit nějaké informace. Vše je propojeno s nemocničním informačním systémem. Tím pádem ošetřující lékař pacienta například lůžkového oddělení má ihned k dispozici jeho obrazovou dokumentaci přímo z chorobopisu.
Podobně se dostanou snímky i třeba do chirurgické ambulance. „Než se pacient vrátí zpět z rentgenu, už si lékař může prohlížet jeho snímky,“ prohlásila Kameníková. Doktor na to má k dispozici dvě velké obrazovky.
V PACS se též ukládá obrazová dokumentace z dalších vyšetření, například z CT a ultrazvuku.
Radiodiagnostické oddělení není jediné, které se do počítačové sítě zapojilo. „Digitalizovali jsme téměř celou nemocnici. V počítačové podobě jsou i snímky třeba z kolonoskopie. To je vyšetření, při kterém se zavádí kamera do střev,“ uvedl Malaska.
Do počítačové sítě nejsou zapojené jen příliš staré přístroje. „U těch chybí dicom výstup, který umožňuje převést snímky do digitální podoby a komunikaci s PACS. Zapojení starších zařízení do počítačové sítě by bylo nákladné a nerentabilní. Zde je nutná spíše jejich obnova,“ vysvětlil Malaska.
Vyškovská nemocnice je napojená na celorepublikovou počítačovou síť Redimed. „To znamená, že snímky, které pořídíme, si mohou prohlédnout třeba lékaři v Brně, kam pacienta odešleme. A naopak my si zas můžeme prohlédnout jejich snímkovou dokumentaci nutnou k další léčbě,“ uvedl Malaska.
Někteří pacienti nicméně zatím zlepšení na vlastní kůži příliš nepoznali. „Nejsem lékařka, takže digitalizaci moc nerozumím a nedokáži ji zhodnotit. Já jsem ale stejně musela čekat, až sestry snímek vyvolají, aby zjistily, zda se povedl,“ řekla třeba Lenka Čtvrtníčková. Ta na radiodiagnostickém oddělení čekala na snímky tři čtvrtě hodiny. Také proto, že zájemců o vyšetření bylo více.