Zlomeniny po nešikovných skocích do vody, otřesy mozku po pádu z kola či popáleniny z nevyvedeného grilování. Tyto a spousty dalších úrazů musí v létě léčit chirurgové z vyškovské nemocnice.

„Jen za minulý týden jsme na úrazové ambulanci ošetřili asi čtyři stovky pacientů. Za sobotu a neděli to byla stovka lidí. O svátcích v minulém týdnu ve čtvrtek prošlo ambulancí dvaasedmdesát a v pátek osmašedesát pacientů,“ informoval primář chirurgie vyškovské nemocnice František Jagoš.

Velmi časté jsou podle něj úrazy na kole. Od lehčích, jako jsou zlomené klíční kosti, až po vážné otřesy mozku. Úrazů hlavy ale ubývá díky rozšířenějšímu používání přileb.

Jak třeba pětiletý Kája přišel ke čtyřem stehům na ruce, prozradila jeho maminka Soňa Srnová z Vyškova. „Spadl z kola a rozříznul si ruku o plech,“ řekla.

Mnohem závažnější úrazy vznikají při automobilových haváriích. „Díky většímu pohybu turistů v neznámém prostředí každoročně v létě ošetřujeme mnohem více pacientů po dopravních nehodách,“ doplnil primář.

Situace se v létě každoročně opakuje. „Mladí lidé si od rodičů půjčí silné vozy, dají si na koupališti nějakou tu skleničku a neštěstí je hned hotovo,“ potvrdil vedoucí vyškovských záchranářů Lukáš Kupčík.

Hned za haváriemi vedou nehody při domácích pracích. „Velmi často ošetřujeme úrazy motorovou pilou nebo poranění při zahrádkaření. Výrazný nárůst je u řezných poranění na rukou, často s pořezáním šlach, které si lidé způsobili například při grilování či párty, často pak pod vlivem alkoholu,“ uvedl Jagoš.

Dodal, že novinkou jsou úrazy po pádu z koně. „V minulosti jsme se s tím setkali jen vzácně, ale teď je jezdectví více v módě. Zrovna nedávno jsme tu měli jeden případ. Pády z koně mohou být velmi zrádné, hrozí otřesy mozku a poranění krční páteře,“ objasnil primář.

Mnohá poranění vznikají i při ostatních sportech. „Hrál jsem rekreačně volejbal v Nesovicích a špatně jsem doskočil. Teď budu mít celé prázdniny na noze sádru,“ řekl smutně sedmadvacetiletý student Zdeněk Šustek z Vyškova.

Někdy však člověk přijde k sádře na noze i kvůli klukovině. „Chtěl jsem přeskočit plotek koupaliště v Moravských Málkovicích, abych se i po zavíračce mohl vykoupat. No, a skončil jsem v nemocnici. Ve fabrice z toho moc radost neměli,“ přiznal jednadvacetiletý Jaroslav Michalík z Boškůvek.

S tím, jak přišly tropické teploty, přibylo lékařům vrásek. „Chtěl bych vážně varovat před skoky do neprobádané vody. Výsledkem bývají nesmírně závažná poranění krční páteře, při kterém mohou pacienti ochrnout na všechny čtyři končetiny,“ varuje primář.