„Vedoucí kurzu z osobních důvodů spolupráci ukončila. Je to velká škoda, protože jako Romka měla u těchto dětí úplně jinou autoritu," vysvětlila pracovnice Domu dětí a mládeže ve Vyškově Petra Daňková.

Souhlasí s ní i ředitelka instituce Ludmila Nováková. „Jako Romka měla také mnohem blíž k rodinám dětí, které k nám chodily," myslí si.

Kroužkem pro bývalou vedoucí navíc práce nekončila, zabývala se i charitní činností. „Sama od sebe zadarmo chodila do rodin, kde prohlubovala znalosti, které se v kroužku naučili, spolupracovala s logopedkou při řešení vad řeči dětí, pomáhala i se školními problémy, kde byla v kontaktu například s vedením vyškovské Základní školy Na Vyhlídce," vyjmenovala Daňková.

Kroužek zaměřený na vzdělávání romských dětí předškolního věku spustil dům dětí a mládeže před třemi lety. Pro velký zájem byl následující rok rozšířený i o vzdělávání tří a čtyřletých dětí. „Loni ho pravidelně navštěvovalo na třicet účastníků. O úspěchu svědčí i fakt, že nás letos rodiče žádali také o zařazení doučování školáků, kteří kurzem prošli jako předškoláci. I tento projekt jsme měli v plánu spustit, ani to se však nepodaří," dodala pracovnice.

Možnosti, že by se vedení organizace už pro příští rok podařilo najít náhradu, příliš nevěří. „Asi není v našich silách někoho tak ochotného najít, práce s romskými dětmi je hodně specifická. A asi za padesát korun na hodinu se zájemci nepohrnou. Navíc bychom byli rádi, kdyby se opět jednalo o člověka z romské komunity," pokrčila rameny Daňková.

Vyškovští zastupitelé navíc na projekt nedávno schválili dotaci ve výši sedmi tisíc korun. „Tu budeme muset vrátit," dodala pracovnice.