Studenti řešili vizi rozvoje části někdejších cukrovarských kalových polí a území plánovaného biotopu. V prvním případě navrhli bytové a rodinné domy, s dostatkem zeleně i parkovacích míst. Okolí Kačence pak jejich představy zahrnovaly třeba například rekreační lesopark, placené přírodní koupaliště i bydlení luxusnějšího typu.
Zájemci se blíže seznámí s nápady na červnové výstavě Proměny Vyškova, kterou najdou v Muzeu Vyškovska. „Studentské návrhy jsou velmi lákavé. Doufám, že v budoucnu se vizemi mladých adeptů architektury budeme moci inspirovat a vytvořit ve Vyškově jak tolik žádané nové plochy k bydlení, tak místa odpočinku a relaxace,“ chválil nápady vyškovský starosta Karel Jurka.

Rybník Kačenec je už nyní ve Vyškově populárním místem pro rekreaci, i když podmínky podle místních nejsou ideální. „Není to tak klidná lokalita i kvůli blízké průmyslové zóně,“ připustil třeba Radoslav Kotík z Moravského rybářského svazu.
Brněnští studenti se na Vyškov zaměřují každoročně. „Se zástupci města vybíráme zajímavá témata spojená s rozvojem Vyškova a jeho architektonicko-urbanistické struktury, abychom je nabídli právě studentům jako součást jejich ateliérové tvorby. Svou profesi se tak učí na skutečných modelových příkladech z praxe, pro pracovníky města se na druhé straně nabízejí první zhmotnělé představy a materiály pro další úvahy a diskusi o budoucnosti,“ vysvětlil Boháč.

Změnit se má ale více vyškovských míst. U jedné ze soukromých firem vznikla například studie vnitrobloku v Tyršově ulici, kde řeší celkovou revitalizaci pobytových ploch. „Přibude výsadba stromů a keřů, pestré záhony s trvalkami a travinami, několik typů posezení i nové sportoviště, které zahrne hřiště pro větší i menší děti a fitness zónu pro dospělé,“ dodal městský architekt Zdeněk Pospíšil.