Kdyby milenci z okresů vyrazili na procházku do některých parků v okrese, asi by se brzy radši vrátili domů. Roztřískané lavičky či hromady odpadků k romantické atmosféře moc nepřispívají.

Třeba lesopark v Bučovicích podle některých obyvatel radnice dost zanedbává. „Je tam nepořádek. Zničené jsou všechny lavičky, altánky, pomníčky. Teď v podstatě udržují jeden chodník,“ upozornil například Marek Slanina.

Není to jediná výhrada. „Město tam jedině vymýtilo podrost. Zničili tím úkryt pro drobné živočichy, jako jsou ježci a podobně. Pokud jde o dřeviny, prakticky nevysazují nějaké hodnotnější stromy. Vše je přestárlé. Za čas tam budou jedině akáty a jasany,“ doplnil vystudovaný lesník, který parkem prakticky denně chodí domů.

Bučovičtí úředníci ale tvrdí, že vymýcení některých úseků lesoparku bylo nutné. „Zajišťujeme běžné čištění a sečení. Novou výsadbu neplánujeme,“ informoval vedoucí bučovického odboru životního prostředí Miloslav Babyrád.

O zařízení parku se dřív starala firma, které za to město platilo. To už je ale minulostí. „V příštím roce se o něj zřejmě budeme starat my. Zatím jen provádíme běžnou údržbu. Co se týká zařízení, šestkrát jsme loni opravovali veřejné osvětlení. Lavičky bych tam už ani žádné nedával, protože někteří lidé si jich neumí vážit a rozbíjejí je. Altánky obnovovat nebudeme. Jedině, pokud by do zařízení chtěla investovat radnice,“ prohlásil ředitel bučovických technických služeb Zdeněk Koudelka.

Že si park zaslouží lepší péči, si ale myslí i vedoucí bučovické lesní správy Otakar Pavlík. „Nepříslušní mi sice hodnotit les, který není státní. Ale určitě by bylo na místě vytvořit projekt a začít park obnovovat,“ řekl Pavlík.

Bučovická lesní správa má ovšem na starosti slavkovskou oboru, jejíž podoba se zase nezamlouvá některým obyvatelům Slavkova. Lesníci v ní ale už dlouho podnikají kroky podle platného hospodářského plánu. „Porost jsme začali mýtit. Všechno jsme konzultovali s městem. Snažili jsme se ponechat maximální počet stromů, které měly ekologickou hodnotu. Oboru jsme taky nabízeli radnici k prodeji, ale nakonec k tomu nedošlo,“ uvedl Pavlík.

To potvrzuje i vedoucí tamního odboru životního prostředí Miroslav Zavadil. „Lesníci se o oboru začali starat, zajistili novou výsadbu a postupně porost obnovují. Samozřejmě potrvá desítky let, než nové dřeviny zase vzrostou. Proto lidem teď obora možná nepřijde příjemná. Je ovšem důležité, že to není příměstský park, ale hospodářský les,“ objasnil Zavadil.

Pomocí zeleně zato chtějí zvelebit město i jeho okolí radní z Ivanovic na Hané. Lesopark tam vznikne u výjezdu na Pustiměř vpravo od silnice. „Navážeme na biocentrum, které zde bylo už dřív. Máme zpracovaný projekt. Výsledkem by měla být rekreační a vycházková zóna,“ řekl nedávno tamní starosta Josef Lysák.

Vyškovští zase chtějí rozšířit největší tamní park Smetanovy sady o dalších přibližně pět hektarů. „Lidé se mohou těšit na novou rozsáhlou výsadbu zeleně, cesty pro pěší, atrakce pro děti, pergolu a úpravu odpočívadel. Přibude také veřejné osvětlení,“ naznačil starosta Vyškova Petr Hájek.