„Přiletí letouny Cessna, které zájemce vezmou na vyhlídkové lety. Dvouplošník Pitts Special a kluzák L-13 Blaník předvedou atraktivní ukázky akrobacie. Letouny Z-226 provedou skupinové lety. Diváci uvidí i letku armádních Albatrosů L-39 a skupinové seskoky parašutistů. Zlatým hřebem bude na závěr přelet stíhacího letounu C-11,“ láká diváky předseda vyškovského aeroklubu Pavel Novák.

Letadla přiletí z Ostravy, Moravské Třebové, Zábřehu, z Prahy. Členové vyškovského aeroklubu předvedou letové ukázky ultralehkých letadel. Představí se i tamní letečtí modeláři. Vstup na letiště bude zdarma. Zájemci si mohou připlatit za vyhlídkové lety a seskoky padákem v tandemu s instruktorem.

Den otevřených dveří aeroklubu s leteckými ukázkami začíná v sobotu v deset hodin. Zájemci si prohlédnou také letecké muzeum a celý areál letiště. Bližší informace na http://aeroklub.vyskov.cz.

Cílem leteckého dne je přilákat nové zájemce o létání do aeroklubu. „Kolektiv stárne, potřebujeme omladit. Je nás asi čtyřicet aktivně létajících, další zhruba dvacítka jsou nadšenci, třeba důchodci, kteří nemají pro létání zdravotní předpoklady. Každý člen může absolvovat pilotní výcvik a získat pilotní průkaz. Většinou se začíná s kluzákem, na kterém pilot získá nejlepší návyky,“ říká Novák.

Podle něj pak lze přejít na motorové a ultralehké letouny. To vše může být koníčkem, sportem nebo i začátkem profesionální dráhy. Někteří členové aeroklubu se už létáním živí, jeden jako pilot, druhý u výrobce letounů, jiný má vlastní firmu a další se věnují stavbě letadel.

Vyškovské letiště může uspokojit nejen fandu létání, ale i historika vojenství a překvapivě také milovníka přírody či zoologa. Na letišti totiž žije jedna z nejpočetnějších kolonií kriticky ohroženého sysla obecného v republice, a proto se dostalo na seznam evropských chráněných lokalit.