Letos poprvé se tam totiž sjedou drobní farmáři, aby lidem nabízeli ovoce, zeleninu a domácí výrobky. Vyškov tak bude mít svoje oficiální Farmářské a prodejní trhy.

Pokus inspirovat se u jiných měst v České republice, kde farmářské trhy už nějakou dobu fungují, byl v okresním městě už před rokem. „Jedna firma tu prodávala své výrobky. Ale nebyly to farmářské trhy v pravém slova smyslu, kde se nabízí přebytky drobných zemědělců nebo zahrádkářů,“ vysvětil ekonom vyškovského areoklubu, který trhy pořádá, František Pospíšil.

Letos už proto mají být trhy opravdu domácké a plné zeleniny, mléčných výrobků i domácích uzenin. „Když jsme letos začínali sezonu, tak jsme to v úmyslu neměli. pak sem ale začali chodit lidé s košíky a začali se ozývat i přímo různí zemědělci, a to nás přimělo změnit názor,“ řekl Pospíšil.

Každou sudou neděli počínaje touto 3. července tak na vyškovském letišti své zboží kromě obvyklých trhovců rozloží i farmáři. „Otevřeme také kvůli tomu parkoviště uprostřed trhů, kde bychom rádi všechny farmáře shromáždili. Jednak v tom lidé budou mít přehled, a navíc si tam můžou přijet autem, jídlo si naložit a pak se jít podívat po jiném zboží, aby to nemuseli tahat s sebou v rukách,“ podotkl Pospíšil.

Na první letošní farmářské trhy přijede například i Marián Čisárik z Litomyšle, který prodává domácí vajíčka. „Trhy objíždím už nějakou dobu, hodně se mi líbí, že ten fenomén dorazil i sem. Jezdívám pravidelně do Brna, ve Vyškově jsem byl zatím jednou a byl jsem spokojený,“ řekl Čisárik.

Na vyškovské trhy se chce vracet až do konce sezony. „Záleží to samozřejmě na počasí a také na zájmu lidí, ale rád bych tu možnost využíval, dokud budou trhy otevřené,“ podotkl Čisárik.

Na letišti nabídne své produkty zhruba desítka drobných farmářů a zahrádkářů. Vozit zájemce z Vyškova až k trhům bude pravidelná kyvadlová doprava, která začíná na autobusovém nádraží ve Vyškově a je zdarma.

Farmářské trhy letos zažil například i Slavkov u Brna. Zámecká zahrada se otevřela ovoci a zelenině i domácím výrobkům díky oslavám Dnů Slavkova na začátku června. „Ohlasy byly slušné, lidí přišlo dost a i prodejci byli spokojení. Na druhou stranu jsme trhy měli v trochu nešťastném období, takže nám spousta prodejců odřekla, protože se báli, že nic neprodají,“ řekl ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Narážel přitom na zhruba měsíc starou kauzu se zeleninou, která údajně nakazila smrtící střevní nemocí v Německu stovky lidí, desítky lidí zemřely. Vzhledem k tomu, že se nepodařilo vystopovat původce bakterie, mnoho lidí si pro jistotu začalo kupovat méně zeleniny.

Na letošek už Slavkov čistě farmářské trhy nechystá. „Budeme mít několik řemeslných jarmarků s velmi širokým sortimentem, takže možná se tam objeví i nějací farmáři, ale nebude to zaměřené jen na místní produkci. Lidé jsou tu zvyklí právě na široký sortiment a tohle by jim nemuselo stačit. Ale ještě uvidíme, jak se situace vyvine,“ podotkl Šilhánek.

Farmářské trhy mají přísná pravidla. Výrobky musí být jen z České republiky, tedy ne z dovozu, je nutné dodržovat také hygienická pravidla a výrobky prodávat za přiměřené ceny. Za porušení pravidel hrozí prodejcům i pokuty.