Tamní letní kino chválí i Tereza Hanusová. „Navštívila jsem kočovné letní kino v Blansku i areál v Boskovicích. Tam mají skvělé promítání. Je škoda, že stálé letní kino není přímo v Blansku, ale zase Boskovice nejsou tak daleko,“ řekla.

Sezonu na začátku září ukončili také v Lysicích na Blanensku. „Na jedno promítání chodilo šedesát až sedmdesát diváků. Na letošních šestatřiceti projekcích jsme měli přibližně dva a půl tisíce návštěvníků, takže si na účast nemůžeme stěžovat,“ uvedl za lysické letní kino Miloslav Müller.


To na Vyškovsku se promítání pod hvězdami dařilo o poznání hůře. V Ivanovicích na Hané zůstává letní kino nadále ztrátové, přestože zájem lidí oproti loňsku také vzrostl. .„Na projekce přišlo vždy jen pár desítek lidí, což je pořád málo, protože výdělek nepokryje ani náklady na půjčení filmu,“ přiznala správkyně Ivana Bednářová.


Ve Vyškově letos letní kino nebylo vůbec. „Po zavření pivovaru jsme neměli místo na promítání,“ objasnil důvod provozovatel Pavel Procházka.


Špatná situace je také v Bučovicích, kde v předchozích letech venku pravidelně promítali, ale kvůli malému zájmu diváků skončili. Do města tak alespoň pozvali pojízdné kino bratří Čadíků. Kinematograf přijel na začátku září, radnice se postarala pouze o zajištění laviček a elektřiny. „I přes nepřízeň počasí přišlo okolo stovky lidí, což je solidní číslo,“ hodnotila vedoucí bučovického kulturního centra Lucie Janíčková.


Alternativou je i filmový festival. Ve Slavkově u Brna jej od roku 2010 pravidelně pořádají v zámeckém parku. Podle organizátora Luďka Červinky je krátkodobá akce výhodnější. „Na festival dorazí i lidé z okolí a návštěvníci, kteří by běžně do kina nešli,“ podotkl.
Přestože ve Slavkově nepromítají nejnovější filmy, zájem o festival se rok od roku zvyšuje. „Letos za osm dní přišlo přes dva a půl tisíce lidí. Při vstupném padesát korun se nám daří pokrýt náklady,“ řekl Červinka.

ADAM LUKŮVKA
KRISTÝNA KUCHARČÍKOVÁ