VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní tábory na jihu Moravy: míst je už málo

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, UVNITŘ ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ – Už jen patnáctkrát zazvoní jihomoravským školákům budík, aby je upozornil, že je čas jít do školy. Potom nastanou dva měsíce prázndin a s nimi odpočinek u moře i u rybníka, pobyty u babiček a tábory. Ty vynechá jen málokterý školák.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Pořadatelé upozorňují, že volných míst na letních táborech letos rychle ubývá. „Ty osvědčené s určitým zaměřením jsou už vyprodané,“ upozornila Milena Bogdálková z brněnského Střediska volného času Lužánky.

Přestože je nabídka na jižní Moravě velmi široká, vybrat tábor, kde se dítěti líbí místo i program, je podle odborníků někdy těžké. „Každý rodič a dítě mají jiné nároky,“ uvedla Kateřina Konečná z Pionýra. Podle ní je proto důležité všechny nabídky pečlivě porovnat.

Webový rádce

Rodiče, kteří si neví rady s výběrem, mohou najít inspiraci na internetových stránkách www.cesketabory.cz. Tábory jsou tam rozdělené tematicky. „Zájemci díky tomu rychle najdou přesně to, co hledají. Od horolezeckých pobytů až po vodácké,“ uvedl Jiří Burda, který stránky vytvořil. Portál nyní obsahuje nabídku více než devíti stovek táborů od organizátorů z celé České republiky.

S výběrem pomáhají rodičům i v brněnských Lužánkách. Na recepci pro ně připravili seznam vlastních táborů, i těch, které pořádají jiné instituce. Celkem nabízí přes dvě stovky pobytů s různým zaměřením: sportovním, divadelním, technickým, filmovým, matematickým, cirkusovým či pěstitelským.

Pionýr, který patří mezi největší pořadatele táborů na jižní Moravě, rodičům radí, aby tábory vybírali podle kvalitních instruktorů a zajímavého programu. „Tím myslíme, že se děti nebudou ani v deštivém počasí nudit,“ vysvětlila Konečná. Jihomoravský Pionýr letos pořádá téměř šedesát táborů, námětem jednoho z nich jsou například olympijské hry.

Mnozí rodiče však ocení spíše to, že se dítě na dva týdny dostane do přírody. „Určitě se otrká, když se bude umývat studenou vodou z potoka a účastnit se třeba bojové etapové hry,“ myslí si matka devítiletého Lukáše Iva Gregorová.

Pobyty v přírodě s naučným programem nabízí především skauti. „Na téměř padesáti táborech, které organizujeme, spí děti ve stanech s podsadou nebo v týpí,“ uvedl Ivo Brzobohatý z brněnského Junáka.

Čtyři domy dětí a mládeže na Břeclavsku připravují na pětačtyřicet táborů. Za deseti až čtrnáctidenní pobyt rodiče zaplatí nejméně tři tisíce korun. „Velký zájem je tradičně o softbalový a taneční tábor, ale obsadili jsme už i většinu zbývajících pobytů. Volní jsou ještě Rytíři krále Artuše a cyklistický tábor Po stopách starých Slovanů,“ uvedla Bronislava Kocmánková, ředitelka, břeclavského Domu dětí a mládeže Duhovka.

Na Blanensku jsou dobrodružné pobyty pro děti už dávno obsazené. Volná místa nezbyla ani na jezdeckých táborech v Cetkovicích. „Nabízíme vždy několik termínů, ale o tábory s koňmi je velký zájem,“ upřesnila Zdena Musilová z Domu dětí a mládeže v Letovicích.

GABRIELA PERINGEROVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

#nahled|https://g.denik.cz/50/77/tabory_jizni_morava_infografika__denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/77/tabory_jizni_morava_infografika_.jpg|Tábory na jižní Moravě.#
Příměstské tábory: večer domů

Jižní Morava – Ráno dítě přivedete a odpoledne si jej vyzvednete. Takový je princip příměstských táborů, které se letos staly hitem ve větších městech jižní Moravy.

Nejvíce kurzů nabízí brněnské Středisko volného času Lužáky. „Příměstské tábory jsou skvělou variantou, jak zaměstnat děti o prázdninách. Nemusíte mít strach, že zůstanou samy doma a něco se jim stane,“ řekla Eva Dittingerová z lužáneckého centra. Upřesnila, že příměstské tábory využívají hlavně rodiče, kteří nemají dovolenou.

Výběr táborů je velký – od technického, přes sportovní až pro tvůrčí zaměření. Například brněnský dětský dům Junior nabízí i tábor výpočetní techniky. „Děti se naučí vytvářet grafické prvky i základy programování. Není to ale jen sezení u počítače, v plánu mají i výlety a hry venku,“ uvedla Aneta Sádlíková z Junioru.

Příměstské tábory mají rády hlavně děti, které sportují. Každý den si díky trenérovi zlepší techniku i fyzičku. Brněnský Klub plaveckých sportů Kometa pořádá letos dvacet příměstských táborů pro neplavce i závodníky a téměř všechny jsou obsazeny. „Novinkou je letos tábor v aquaparku v Kohoutovicích, ten ještě není plně obsazen. Ostatní plavecké tábory pořádáme na Kraví hoře, v Pisárkách a v bazéncích brněnských základních škol,“ uvedla trenérka Komety Kateřina Hašková. Výhodou takových táborů podle ní je, že se dítě za týden opravdu naučí plavat, případně se v plavání zdokonalí.

To, že zájem o příměstské tábory roste, potvrzuje i ředitelka břeclavského domu dětí Bronislava Kocmánková. „Letos jich pořádáme šest. Jsou plné hned, jakmile nabídku zveřejníme,“ potvrdila ředitelka.

GABRIELA PERINGEROVÁ

Každé dítě se musí mít kde umýt

Brno – Ze studentky medicíny se každé léto na dva týdny stává hlavní vedoucí dětského tábora. „Přípravy mi zaberou několik měsíců, protože program vymýšlíme už v zimě,“ říká Lýdie Kučerová z Brna. Letos je to už potřetí, co bude řídit tábor u Lipnice v jižních Čechách.

Hlásíte pořádání tábora na hygienické stanici?
To se dělá až tehdy, když je v táboře více než třicet dětí. Nám tedy oznamovací povinnost odpadá. O akci tedy informujeme pouze vedení sdružení Ymca a také obecní úřad v Lipnici.

Jaké musíte dodržovat hygienické předpisy?
Týkají se hlavně stravování a osobní hygieny dětí. Musíme mít například oddělené prostory v kuchyni na zpracovávání masa, zeleniny a pečiva. Nesmíme dětem podávat rizikové potraviny, jako je syrové maso, vajíčka a podobně. Vysoké nároky jsou i na skladování rychle se kazícího jídla. Kromě toho děti musí mít možnost denně se umýt v teplé vodě.

Nevyžadujete od dětí nějaké zdravotní potvrzení?
Každé dítě musí před odjezdem odevzdat nástupní list, zdravotní potvrzení od lékaře a prohlášení od rodičů o tom, že netrpí žádnou infekční chorobou. Vedoucí odevzdávají potvrzení, že jsou způsobilí pro práci s dětmi. Na táboře musí být člověk se zdravotnickým vzděláním nebo kurzem.

Máte spojení s místní nemocnicí?
Vždy se domluvíme, že k nim budeme v případě nouze jezdit. Zatím to ještě naštěstí nebylo potřeba.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ

Hygienička: Zdravotní potvrzení mívá hodně nedostatků

Jižní Morava – Dvě pokuty za nedostatky v kuchyni. Taková je z pohledu jihomoravských hygieniků bilance loňských dětských letních táborů v kraji.
Hygienici jsou s dodržováním předepsaných podmínek na táborech spokojení. „Zkontrolovali jsme jich desítky. V mnoha případech se našly nejrůznější malé prohřešky, ale větší pokuty jsme dali jen dvě,“ uvedla Marcela Hadámková z Krajské hygienické stanice Brno.
Kontroly se podle Hadámkové dělají namátkově. „Zkoumáme stav ubytování, zásobování pitnou vodou, stravování a zdravotnickou dokumentaci,“ vyjmenovala Hadámková oblasti, kde se prohřešky objevují nejčastěji.

Hygienikům musí organizátoři ohlásit jen tábory, na kterých je naráz víc než třicet dětí. Musí uvést, že tábor se uskuteční v místě, kde je zajištěn přístup k pitné vodě. Hygienici také chtějí vědět, jakým způsobem a kde se budou děti na táboře stravovat, kde budou ubytovaní a kolik jich pojede.
„Loni vyjelo na tábory v Jihomoravském kraji téměř jedenáct tisíc dětí, letos očekáváme podobný počet,“ uvedla Eva Lysá z oddělení hygieny dětí a mládeže Krajské hygienické stanice v Brně.

Nejdůležitější je podle Lysé přístup k pitné vodě. „Kromě pitné vody k přímému pití, ale i mytí rukou a těla, požadujeme, aby například jídelna byla zastřešená a zajištěná proti větru a dešti,“ doplnila hygienička Lysá. Pokud se děti na táboře nestravují v jídelnách nebo restauracích, dohlíží hygienici také na sklady potravin a místa, kde se táborová jídla vaří.

Hygienici sledují i ubytování. Důkladnější v kontrolách jsou u stanových táborů. I ve stanech totiž musí být postele. „Stany musí mít nepromokavou stanovou plachtu, děti nesmí spát na zemi a musí mít od vlhka izolovanou plochu k odkládání osobních věcí,“ dodala Lysá.

Při kontrolách letních prázdninových táborů nachází hygienici nejčastěji závady ve zdravotní dokumentaci dětí. „Většinou nejsou v pořádku všechna potvrzení, která dětem vydává lékař a píší rodiče,“ uvedla jeden z případů hygienických prohřešků Lysá.
Bez infekce
Před odjezdem na tábor musí rodiče vyplnit potvrzení o tom, že dítě během tří předcházejících dní nepřišlo do styku s žádnou infekční chorobou. Kromě potvrzení o bezinfekčnosti musí rodiče organizátorům tábora předat i potvrzení o zdravotní způsobilosti dítěte.

To vydává dětský lékař a rodič za něj zaplatí sto dvacet korun. „V potvrzení o zdravotní způsobilosti upozorňujeme táborové zdravotníky například na určité alergie dětí, popisujeme léky, které má dítě užívat, a hlavně potvrzujeme, že dítě bylo řádně očkováno,“ vypočítala náležitosti řádného potvrzení brněnská dětská lékařka Milena Skalická.

Prakticky žádné hygienické podmínky nemusí splnit tábory příměstské. „Většinou se totiž konají v domech dětí a mládeže nebo ve sportovních klubech, které mají dostatečné hygienické zajištění,“ popsala výhodu příměstských táborů Lysá.

GABRIELA PERINGEROVÁ

Autor: Redakce

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 21 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník, dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, spolehlivost a pracovitost, samostatnost a ochota učit se novým věcem, Popis práce: skladová činnost, dělení materiálu, zásobování výroby materiálem, vhodné i pro absolventy, Zaměstnavatel nabízí: zázemí stabilní a rozvíjející se společnosti, práci v příjemném a moderním pracovním prostředí, podporu pitného režimu zaměstnanců, motivující finanční ohodnocení, plnohodnotný 13. plat, náborový příspěvek 10.000 Kč, věcné a finanční dary při životním jubileu, zvýhodněný mobilní tarif pro 2 Vámi zvolená telefonní čísla (volání zdarma mezi těmito čísly, výhodné ceny volání a datových tarifů), zaměstnanecké slevy na výrobky, příspěvek na závodní stravování, 5 týdnů dovolené, navýšené stravné (diety) při zahraničních služebních cestách, možnost účastnit se společně s ostatními zaměstnanci kulturních a sportovních akcí (divadlo apod.), adaptace zaměstnance, zaškolení zkušeným kolegou, doprava do zaměstnání firemním autobusem, kvalitní osobní ochranné pracovní pomůcky, Kontakt: Hudeček Martin Ing., tel.: 544 146 411, e-mail: hudecek@fenstar.com. Pracoviště: Fenstar s.r.o., Fenstarová, č.p. č.e. 1, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Martin Hudeček, +420 544 146 411. Výroba - Výroba Montážní dělník 16 000 Kč Montážní dělníci výrobků z ostatních materiálů Montážní pracovník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 17700 kč. Volných pracovních míst: 24. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, manuální zručnost, schopnost pracovat u stroje, přesnost, Popis práce: pracoviště Komořany 146 nebo Mlékařská 3 Rousínov, PP na dobu určitou 1 rok, jednoduchá montážní práce, práce vestoje u montážní linky, pracovníci budou zaučeni, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Durajová Petra Ing., tel.: 517 300 161, 7-15 hod, e-mail: pdurajova@edpsro.cz nebo osobně na adrese Komořany 146. Pracoviště: European data project s.r.o. - komořany, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Výroba - Ostatní lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) 28 000 Kč Ostatní lakýrníci a natěrači (kromě stavebních) Mistr/ová práškové lakovny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání vyučení, praxe, práce s PC, schopnost organizace směn, řízení kolektivu, samostatnost, odpovědnost, bez zdravotních omezení, Popis práce: práce vestoje, nástup možný ihned , Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel.: 517 300 161, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod v Komořanech, výběrové řízení po telefonické domluvě. Pracoviště: European data project s.r.o. - rousínov, Mlékařská, č.p. 841, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, +420 517 300 161. Věda a výzkum - Věda a výzkum Výzkumný a vědecký pracovník 25 000 Kč Inženýři elektronici ve výzkumu a vývoji Vývojový pracovníci - elektro. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadavky: vzdělání SŠ s maturitou, obor elektro, znalost AJ slovem i písmem výhodou, znalost vyhlášky 50 (§ 6), ŘP sk. B, Popis práce: vývoj HW (analogové, digitální obvody), kreslení schémat, návrhy DPS (Eagle, Pads, Mentor, Graphies), tvorba SW v jazyce C/C++ pro embedded systémy (AVR, ARM aj.), návrh řízení s PLC (Siemens, Omron), návrh a konstrukce rozvaděčů nízkého napětí, PP na dobu určitou 12 měsíců s možností prodloužení, pracovní doba 7-15.30, začlátek pracovní doby lze dohodnout, nástup možný ihned, Zaměstnavatel nabízí: příspěvek na stravování, jídelna v závodě, moderní prostředí, Kontakt: Ing. Petra Durajová, tel.: 517 300 161, doba k zastižení Po-Čt, 8-11 hod v Komořanech 146. Pracoviště: European data project s.r.o., 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Petra Durajová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vizualizace nové podoby Centra volného času Pavučina v Hustopečích.

Průšvih. Nová Pavučina není, stavební firma má dluhy

Takzvaná Zádvorská lepa z Velkých Opatovic vyhrála v soutěži Strom roku.

Vítězství lípy. Stromu roku se ženy i poklonily

Nabídnou dětem přehled dalšího vzdělání. Zvou na veletrh

Vyškov – Už dvaadvacátý ročník Veletrhu vzdělávání a pracovních příležitostí bude ve čtvrtek hostit Střední odborná škola a Střední odborné učiliště Sochorova ve Vyškově. Akci navštíví čtyřicet zástupců středních škol a učilišť a devět zaměstnavatelů z Vyškovska a okolí.

Vinobraní končí. Ve víně lidé podle vinařů ucítí letošní slunce

Jižní Morava – Nadprůměrná úroda hroznů, vyšší cukernatost a především až o tři týdny uspíšený konec vinobraní hlásí vinaři na jihu Moravy. Ročník 2018 slibuje zajímavá bílá i červená vína.

Babí léto se chýlí ke konci

Brno – Slunečné dny vybízející k procházce se pomalu chýlí ke konci. Babí léto, typické pro podzim, bylo letos výjimečné svou délkou i vysokými teplotami. Zřejmě skončí už začátkem příštího týdne, kdy meteorologové předpokládají ochlazení.

Požár lyské Kovony a hromadná nehoda v tunelu: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 15. a 16. října 2018.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT