VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Letní tábory na jihu Moravy: míst je už málo

Jižní Morava /AKTUALIZOVÁNO, UVNITŘ ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ – Už jen patnáctkrát zazvoní jihomoravským školákům budík, aby je upozornil, že je čas jít do školy. Potom nastanou dva měsíce prázndin a s nimi odpočinek u moře i u rybníka, pobyty u babiček a tábory. Ty vynechá jen málokterý školák.

8.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Alena Kaňková

Pořadatelé upozorňují, že volných míst na letních táborech letos rychle ubývá. „Ty osvědčené s určitým zaměřením jsou už vyprodané,“ upozornila Milena Bogdálková z brněnského Střediska volného času Lužánky.

Přestože je nabídka na jižní Moravě velmi široká, vybrat tábor, kde se dítěti líbí místo i program, je podle odborníků někdy těžké. „Každý rodič a dítě mají jiné nároky,“ uvedla Kateřina Konečná z Pionýra. Podle ní je proto důležité všechny nabídky pečlivě porovnat.

Webový rádce

Rodiče, kteří si neví rady s výběrem, mohou najít inspiraci na internetových stránkách www.cesketabory.cz. Tábory jsou tam rozdělené tematicky. „Zájemci díky tomu rychle najdou přesně to, co hledají. Od horolezeckých pobytů až po vodácké,“ uvedl Jiří Burda, který stránky vytvořil. Portál nyní obsahuje nabídku více než devíti stovek táborů od organizátorů z celé České republiky.

S výběrem pomáhají rodičům i v brněnských Lužánkách. Na recepci pro ně připravili seznam vlastních táborů, i těch, které pořádají jiné instituce. Celkem nabízí přes dvě stovky pobytů s různým zaměřením: sportovním, divadelním, technickým, filmovým, matematickým, cirkusovým či pěstitelským.

Pionýr, který patří mezi největší pořadatele táborů na jižní Moravě, rodičům radí, aby tábory vybírali podle kvalitních instruktorů a zajímavého programu. „Tím myslíme, že se děti nebudou ani v deštivém počasí nudit,“ vysvětlila Konečná. Jihomoravský Pionýr letos pořádá téměř šedesát táborů, námětem jednoho z nich jsou například olympijské hry.

Mnozí rodiče však ocení spíše to, že se dítě na dva týdny dostane do přírody. „Určitě se otrká, když se bude umývat studenou vodou z potoka a účastnit se třeba bojové etapové hry,“ myslí si matka devítiletého Lukáše Iva Gregorová.

Pobyty v přírodě s naučným programem nabízí především skauti. „Na téměř padesáti táborech, které organizujeme, spí děti ve stanech s podsadou nebo v týpí,“ uvedl Ivo Brzobohatý z brněnského Junáka.

Čtyři domy dětí a mládeže na Břeclavsku připravují na pětačtyřicet táborů. Za deseti až čtrnáctidenní pobyt rodiče zaplatí nejméně tři tisíce korun. „Velký zájem je tradičně o softbalový a taneční tábor, ale obsadili jsme už i většinu zbývajících pobytů. Volní jsou ještě Rytíři krále Artuše a cyklistický tábor Po stopách starých Slovanů,“ uvedla Bronislava Kocmánková, ředitelka, břeclavského Domu dětí a mládeže Duhovka.

Na Blanensku jsou dobrodružné pobyty pro děti už dávno obsazené. Volná místa nezbyla ani na jezdeckých táborech v Cetkovicích. „Nabízíme vždy několik termínů, ale o tábory s koňmi je velký zájem,“ upřesnila Zdena Musilová z Domu dětí a mládeže v Letovicích.

GABRIELA PERINGEROVÁ A ZPRAVODAJOVÉ ROVNOSTI

#nahled|https://g.denik.cz/50/77/tabory_jizni_morava_infografika__denik-630.jpg|https://g.denik.cz/50/77/tabory_jizni_morava_infografika_.jpg|Tábory na jižní Moravě.#
Příměstské tábory: večer domů

Jižní Morava – Ráno dítě přivedete a odpoledne si jej vyzvednete. Takový je princip příměstských táborů, které se letos staly hitem ve větších městech jižní Moravy.

Nejvíce kurzů nabízí brněnské Středisko volného času Lužáky. „Příměstské tábory jsou skvělou variantou, jak zaměstnat děti o prázdninách. Nemusíte mít strach, že zůstanou samy doma a něco se jim stane,“ řekla Eva Dittingerová z lužáneckého centra. Upřesnila, že příměstské tábory využívají hlavně rodiče, kteří nemají dovolenou.

Výběr táborů je velký – od technického, přes sportovní až pro tvůrčí zaměření. Například brněnský dětský dům Junior nabízí i tábor výpočetní techniky. „Děti se naučí vytvářet grafické prvky i základy programování. Není to ale jen sezení u počítače, v plánu mají i výlety a hry venku,“ uvedla Aneta Sádlíková z Junioru.

Příměstské tábory mají rády hlavně děti, které sportují. Každý den si díky trenérovi zlepší techniku i fyzičku. Brněnský Klub plaveckých sportů Kometa pořádá letos dvacet příměstských táborů pro neplavce i závodníky a téměř všechny jsou obsazeny. „Novinkou je letos tábor v aquaparku v Kohoutovicích, ten ještě není plně obsazen. Ostatní plavecké tábory pořádáme na Kraví hoře, v Pisárkách a v bazéncích brněnských základních škol,“ uvedla trenérka Komety Kateřina Hašková. Výhodou takových táborů podle ní je, že se dítě za týden opravdu naučí plavat, případně se v plavání zdokonalí.

To, že zájem o příměstské tábory roste, potvrzuje i ředitelka břeclavského domu dětí Bronislava Kocmánková. „Letos jich pořádáme šest. Jsou plné hned, jakmile nabídku zveřejníme,“ potvrdila ředitelka.

GABRIELA PERINGEROVÁ

Každé dítě se musí mít kde umýt

Brno – Ze studentky medicíny se každé léto na dva týdny stává hlavní vedoucí dětského tábora. „Přípravy mi zaberou několik měsíců, protože program vymýšlíme už v zimě,“ říká Lýdie Kučerová z Brna. Letos je to už potřetí, co bude řídit tábor u Lipnice v jižních Čechách.

Hlásíte pořádání tábora na hygienické stanici?
To se dělá až tehdy, když je v táboře více než třicet dětí. Nám tedy oznamovací povinnost odpadá. O akci tedy informujeme pouze vedení sdružení Ymca a také obecní úřad v Lipnici.

Jaké musíte dodržovat hygienické předpisy?
Týkají se hlavně stravování a osobní hygieny dětí. Musíme mít například oddělené prostory v kuchyni na zpracovávání masa, zeleniny a pečiva. Nesmíme dětem podávat rizikové potraviny, jako je syrové maso, vajíčka a podobně. Vysoké nároky jsou i na skladování rychle se kazícího jídla. Kromě toho děti musí mít možnost denně se umýt v teplé vodě.

Nevyžadujete od dětí nějaké zdravotní potvrzení?
Každé dítě musí před odjezdem odevzdat nástupní list, zdravotní potvrzení od lékaře a prohlášení od rodičů o tom, že netrpí žádnou infekční chorobou. Vedoucí odevzdávají potvrzení, že jsou způsobilí pro práci s dětmi. Na táboře musí být člověk se zdravotnickým vzděláním nebo kurzem.

Máte spojení s místní nemocnicí?
Vždy se domluvíme, že k nim budeme v případě nouze jezdit. Zatím to ještě naštěstí nebylo potřeba.

HELENA ČTVRTEČKOVÁ

Hygienička: Zdravotní potvrzení mívá hodně nedostatků

Jižní Morava – Dvě pokuty za nedostatky v kuchyni. Taková je z pohledu jihomoravských hygieniků bilance loňských dětských letních táborů v kraji.
Hygienici jsou s dodržováním předepsaných podmínek na táborech spokojení. „Zkontrolovali jsme jich desítky. V mnoha případech se našly nejrůznější malé prohřešky, ale větší pokuty jsme dali jen dvě,“ uvedla Marcela Hadámková z Krajské hygienické stanice Brno.
Kontroly se podle Hadámkové dělají namátkově. „Zkoumáme stav ubytování, zásobování pitnou vodou, stravování a zdravotnickou dokumentaci,“ vyjmenovala Hadámková oblasti, kde se prohřešky objevují nejčastěji.

Hygienikům musí organizátoři ohlásit jen tábory, na kterých je naráz víc než třicet dětí. Musí uvést, že tábor se uskuteční v místě, kde je zajištěn přístup k pitné vodě. Hygienici také chtějí vědět, jakým způsobem a kde se budou děti na táboře stravovat, kde budou ubytovaní a kolik jich pojede.
„Loni vyjelo na tábory v Jihomoravském kraji téměř jedenáct tisíc dětí, letos očekáváme podobný počet,“ uvedla Eva Lysá z oddělení hygieny dětí a mládeže Krajské hygienické stanice v Brně.

Nejdůležitější je podle Lysé přístup k pitné vodě. „Kromě pitné vody k přímému pití, ale i mytí rukou a těla, požadujeme, aby například jídelna byla zastřešená a zajištěná proti větru a dešti,“ doplnila hygienička Lysá. Pokud se děti na táboře nestravují v jídelnách nebo restauracích, dohlíží hygienici také na sklady potravin a místa, kde se táborová jídla vaří.

Hygienici sledují i ubytování. Důkladnější v kontrolách jsou u stanových táborů. I ve stanech totiž musí být postele. „Stany musí mít nepromokavou stanovou plachtu, děti nesmí spát na zemi a musí mít od vlhka izolovanou plochu k odkládání osobních věcí,“ dodala Lysá.

Při kontrolách letních prázdninových táborů nachází hygienici nejčastěji závady ve zdravotní dokumentaci dětí. „Většinou nejsou v pořádku všechna potvrzení, která dětem vydává lékař a píší rodiče,“ uvedla jeden z případů hygienických prohřešků Lysá.
Bez infekce
Před odjezdem na tábor musí rodiče vyplnit potvrzení o tom, že dítě během tří předcházejících dní nepřišlo do styku s žádnou infekční chorobou. Kromě potvrzení o bezinfekčnosti musí rodiče organizátorům tábora předat i potvrzení o zdravotní způsobilosti dítěte.

To vydává dětský lékař a rodič za něj zaplatí sto dvacet korun. „V potvrzení o zdravotní způsobilosti upozorňujeme táborové zdravotníky například na určité alergie dětí, popisujeme léky, které má dítě užívat, a hlavně potvrzujeme, že dítě bylo řádně očkováno,“ vypočítala náležitosti řádného potvrzení brněnská dětská lékařka Milena Skalická.

Prakticky žádné hygienické podmínky nemusí splnit tábory příměstské. „Většinou se totiž konají v domech dětí a mládeže nebo ve sportovních klubech, které mají dostatečné hygienické zajištění,“ popsala výhodu příměstských táborů Lysá.

GABRIELA PERINGEROVÁ

Autor: Redakce

8.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 12 200 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě Pomocný pracovník v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání nerozhoduje, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, KONTAKT: Slavíková Anežka, tel.: 774 448 003, 8:30-10:30 hod, e-mail: seliv123@seznam.cz. Pracoviště: Seliv s.r.o. slavkov, Palackého náměstí, č.p. 89, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Anežka Slavíková, +420 774 448 003.

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 17 000 Kč

Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Zástupce/kyně vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení v oboru prodavač, obchodník, praxe v maloobchodní činnosti vítána, zkušenost s vedením a řízením zaměstnanců, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou 6 měsíců s možností prodloužení na dobu neurčitou, nástup dohodou, pracovní doba dle rozpisu směn, řízení činnosti maloobchodní prodejny a podřízených zaměstnanců, organizace práce a pracovních procesů, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: příspěvek na dovolenou, příspěvek na životní pojištění, příspěvek na stravování, příplatky za práci o víkendu nad rámec zákona, benefitní systém cafeterie, KONTAKT: Skácelová Lucie Bc., tel.: 519 500 958, e-mail: kariera@jednota.cz, podrobnosti na www.jednota.cz, v sekci O nás-Kariéra. Pracoviště: Jednota, spotřební družstvo v mikulově, prodejna tučapy, 683 01 Rousínov u Vyškova. Informace: Lucie Skácelová, +420 519 500 958.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Lékař 46 000 Kč

Ostatní lékaři specialisté Primář/ka centra léčebné rehabilitace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 46000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání VŠ, lékař s atestací v oboru a praxí, odborná způsobilost k výkonu zdrav. povolání lékaře v ČR, zdravotní způsobilost a testní bezúhonnost, licence pro výkon vedoucího lékaře, znalost práce na PC. organizační a manažerské schopnosti, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, nástup dle dohody, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: plat dle odborné způsobilosti a délky praxe (14. platová třída), perspektivní zaměstnání v příjemném pracovním prostředí, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, parkování v areálu nemocnice, KONTAKT: Menoušková Taťána JUDr., tel.: 517 315 130, 7-15:30 hod, e-mail: menouskova@nemvy.cz. Pracoviště: Nemocnice vyškov, příspěvková organizace, Purkyňova, č.p. 235, 682 01 Vyškov 1. Informace: Taťána Menoušková, +420 517 315 130.

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 18 000 Kč

Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Pracovník/ce technické kontroly. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vyučení nebo SŠ vzdělání ve strojírenském oboru, znalost měření, orientace ve výkresové dokumentaci, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, KONTAKT: Kachlíková Miloslava, tel.: 517 314 133, e-mail: pso@antreg.cz. Pracoviště: Antreg,a.s., Tovární, č.p. 810, 682 01 Vyškov 1. Informace: Miloslava Kachlíková, +420 517 314 133.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nový seriál Naše školka připomene dětem i jejich rodičům čas strávený v mateřince. Fotky tříd vyjdou v tištěném vydání Deníku Rovnost.
AKTUALIZOVÁNO

Seriál Naše školka představí předškoláky. Fotky dětí najdete v tištěné Rovnosti

Bouřka. Ilustrační foto.
3

Na jižní Moravě hrozí silné bouřky, varují meteorologové. Pršet má dva dny

Stop parkovišti i solárním panelům na domech. UNESCO nás omezuje, tvrdí Lednice

Lednice – Další kasační stížnost podala Lednice na Břeclavsku vzhledem k omezení územního plánu rozvoje kvůli členství v UNESCO. Městský soud v Praze totiž zamítl správní žalobu obce, která je ve sporu s ministerstvem kultury a místního rozvoje. Soud potvrdil, že dohoda uzavřená mezi oběma ministerstvy je zákonná a odůvodněná.

Vyučující matematiky? Ohrožený druh. Školy je jen složitě shánějí

Jižní Morava - Na mnoha základních i středních školách na jihu Moravy chybí učitelé matematiky. Podle pozorovatelů jde o celostátní problém, který nemá řešení.

Dělníci opraví část hřbitova. V polovině června předá město staveniště

Bučovice - Jsou nakřivo a špatně se po nich chodí. Už za měsíc kamenné kostky z poloviny hřbitova v Bučovicích zmizí. Dojde tak na rekonstrukci, kterou město dlouho plánuje.

Auto skončilo po nehodě na střeše. Čelní srážka dvou vozů omezila provoz na I/50

Bučovice – K nehodě dvou osobních aut vyjížděly záchranné složky do Bučovic. Auta se střetla čelně před půl sedmou večer na silnici I/50.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT