„Pořadatelé akcí, které trvají méně než pět dní nebo se jich účastní méně než třicet dětí, nám jejich konání ze zákona hlásit nemusí. Letos jich bylo z celkového počtu pět. Stejně tak neevidujeme příměstské tábory, takže všech dětských pobytů bude v okrese pochopitelně víc," upozornila Alena Dvořáková z vyškovské pobočky krajské hygienické stanice.

Rodiče téměř dvou tisíc dětí, které letos na Vyškovsku do nahlášených táborů vyjely, si však nemuseli dělat starosti. Letní setkání se uskutečnila bez problémů. „Při kontrolách jsme nezjistili žádné závažné hygienické nedostatky. Ve čtyřech táborech jsme odebrali vzorky vody, pouze jeden byl mírně znečištěný bakteriemi. Provozovateli jsme proto uložili pokutu dva tisíce korun," vyjmenovala Dvořáková.

Podle hygieniků je letošní rok oproti těm předchozím z jejich pohledu výjimečně klidný. Neobjevily se například ani problémy s jídelnami. „V předchozích letech jsme ročně uložili alespoň dvě až tři pokuty. Nejčastěji za nedostatky ve stravování. Letošní prázdniny se tedy, co se týká táborů, z naší strany vydařily," zhodnotila vedoucí.

Pobytům důvěřuje

Taková slova těší například Michaelu Krčmářovou, která se tak nebude bát pustit do přírody za pár let svého syna. „Myslím, že dnes je nutné splnit tolik nařízení, že pobyt na táboře je pro děti z hygienického hlediska možná lepší než být někde na chatě. A zranit se mi může klidně i před očima. Až vyroste, na tábor ho proto určitě budu chtít poslat," řekla Vyškovanka.

Klidnou sezonu nenarušily ani vážné úrazy nebo onemocnění. Zatímco v celorepublikovém součtu se počet epidemií oproti loňsku zdvojnásobil, Vyškovsku se nákazy vyhnuly. „Epidemii jsme neřešili žádnou, závažná zranění naštěstí také nebyla. I třeba klíšťata, která většinou malé táborníky potrápí, se letos kvůli vedrům téměř nevyskytovala. Jediný problém byl se zvýšenou aktivitou vos," přiblížila Dvořáková.

ZUZANA RICHTROVÁ