Ačkoli sotva začalo druhé pololetí a teploty stále klesají pod nulu, na rodiče školou povinných dětí čeká další starost. Zajistit svým dětem program na hlavní letní prázdniny. Oblíbenou náplní prázdnin jsou tábory. Mnoho z nich je však už téměř obsazených, a tak se při hledání toho nejvhodnějšího nevyplatí čekat.

Náhradníky už třeba zapisují na tábor pořádaný Domem dětí a mládeže ze Slavkova u Brna. „Tábor, který pořádáme v červenci, je už dávno obsazený a zájemce zapisujeme už jako náhradníky. Přihlašování jsme spustili zhruba před měsícem a za čtrnáct dní jsme měli kapacitu obsazenu,“ podotkla ředitelka slavkovského Domu dětí a mládeže Ivana Olejníková.

Rychlé obsazení míst je podle ní dané hlavně spokojeností rodičů s minulými ročníky táborů. „Máme hodně pravidelných účastníků. Důvěra a spokojenost rodičů nás rozhodně těší. Kromě dětí, které k nám chodí do zájmových kroužků, se přihlásilo i pár dětí z okolí a tábor je naplněný,“ dodala ředitelka.

Dalším důvodem je to, že své dovolené si musí naplánovat také rodiče. „Lidé musí začátkem roku odevzdávat plány dovolené, a proto samozřejmě potřebují nějak zabezpečit svoje děti. Vzhledem k jejich častým dotazům jsme proto už v půlce ledna zveřejnili nabídku táborů,“ uvedla Petra Daňková z Domu dětí a mládeže ve Vyškově.

Jak slavkovský, tak vyškovský tábor přitom není nijak malý. „Pořádáme tábor pro pětaosmdesát až devadesát dětí, tak aby se nám vešly do dvou autobusů. Zvolili jsme jeden větší turnus také kvůli tomu, že i pracovnice Domu dětí chtějí mít v létě dovolenou,“ řekla Olejníková.

Slavkovský tábor je desetidenní a děti se můžou těšit na pobyt na základně Kamínka u Roštína na okraji chřibských lesů. „Snažíme se tábor dělat všestranně a nezapomínáme ani na celotáborovou hru. Její téma ale neprozradím, pro děti je to vždy překvapení. Pokud však budou mít rodiče zájem, zvážíme i uspořádání příměstských táborů,“ podotkla Olejníková.

Stovka účastníků

Na stovku dětí se ubytuje také na táborové základně Malina v Ruprechtově, kde má své zázemí Dům dětí a mládeže z Vyškova. „Tyto tábory se začínají naplňovat pomaleji. Jiná je ale situace s příměstskými tábory, ty jsou v současné době už z poloviny obsazené,“ upozornila Daňková.

Oproti loňskému roku, kdy pořádal Dům dětí čtyři klasické turnusy, jeden taneční a jeden věnoval modelářství, rozšíří letošní nabídku i jazykový tábor. „Děti si na něm hravou formou rozšíří svoje jazykové dovednosti. Nazvali jsme ho Johny English a stejně jako filmový hrdina se na týden děti stanou agenty, podrobí se výcviku, seznámí se se zvyky cizích zemí, ale hlavně si procvičí angličtinu,“ popsala náplň nového tábora Daňková.

Největší zájem mají ve Vyškově tradičně o jezdecké tábory. „Pořádáme tři jezdecké turnusy s koňmi, které lidé dokonce platí už teď, jen aby měli jistotu, že se tam dítě dostane. O ty je tradičně největší zájem,“ dodala Daňková.

Přihlášky naopak můžou v klidu podávat rodiče dětí z Bučovicka. „Přihlašování na tábor zrovna spouštíme. Děti se můžou přihlásit buď přímo u mě přes telefon nebo e-mail popřípadě na našich internetových stránkách vresky.cz,“ uvedl vedoucí tábora Stanislav Goliáš.

Také účastníci tohoto tábora se můžou těšit na přírodu v Chřibech, tentokrát při pobytu na turistické základně Klubu turistů Noha Bučovice. I v tomto případě je kromě koupání zábavy samozřejmostí celotáborová hra. Tábor se koná v druhém červencovém turnusu od 14. do 28. července.