Opatrná u tehdy třináctiletého syna byla i další žena. Oblíbil si kolečkové brusle. „Jezdil před naším domem. Měl veškeré bezpečnostní vybavení – helmu, chrániče kolen i loktů, dokonce i chránič páteře. Přesto se mu povedlo zabrzdit natolik nešikovně, že si zlomil prst o pouliční lampu, o kterou se přidržoval," popsala matka patnáctiletého Matěje z Vyškova.
Teplé počasí a blížící se prázdniny lákají většinu rodin ven do přírody. Kromě parků, lesů, hřišť a koupališť se ovšem plní i čekárny a lůžková oddělení nemocnic. Lékaři potvrzují, že přes prázdniny řeší výrazně víc úrazů dětí než v období školních měsíců. „Bez helmy už dnes na kolo nebo brusle vyrazí jen málokdo, proto znatelně ubývá případů úrazů hlavy. Nejrůznější zlomeniny jsou ale pořád. Stalo se například, že se dítěti sedícímu v sedačce připevněné k jízdnímu kolu zachytila noha mezi ráfky. Ale úraz si dítě může přivodit i třeba na skákacím hradu," připomněl primář chirurgického oddělení vyškovské nemocnice Jiří Kubačák. Dodal, že nejvíc zraněných je mezi dětmi prvního stupně základní školy.
Právě ti nejmenší si chtějí dny volna v červenci a srpnu zpříjemnit sportováním na čerstvém vzduchu. Přitom přes školní rok jsou často zvyklí na hraní počítačových her nebo sledování televize. A pohyb jim chybí.
Podle lékaře vyškovské nemocnice Jaroslava Kubaláka jsou nejrizikovější skupinou právě neaktivní sportovci, kteří se pohybu nevěnují pravidelně, ale letní počasí je vyláká ven na kolečkové brusle nebo cyklovýlety. „V létě nám tím pak narůstá počet lehčích zranění, jako jsou podvrtnuté kotníky nebo zhmožděná zápěstí. Je také víc zlomenin horních i dolních končetin," shrnul Kubalák.
Ti, kteří nesportují, dávají přednost odpočinku u bazénu. Jenže ani tam není o zranění nouze. Většina úrazů překvapivě nesouvisí s hrátkami ve vodě, problém nastává většinou až po opuštění koupací plochy. „Úrazy nejsou příliš vážné, jedná se často o oděrky nebo jiná povrchová zranění. Víc než osmdesát procent se ovšem stane mimo bazén. Převážně se jedná o děti od deseti do patnácti let," upřesnil úrazovou statistiku Jaroslav Hrabovský, vedoucí sportovních zařízení města Bučovice, do nichž spadá krytý i venkovní bazén.
Podle odborníků hraje svou roli fakt, že během dovolených si dospělí chtějí odpočinout a dětem nechávají prostor pro vlastní zábavu. Případně třeba při větším setkání, například grilování s přáteli, dospělí spoléhají jeden na druhého.
Obvaz nebo sádra jsou nicméně při dětských nehodách pořád tou lepší variantou. Podle údajů ministerstva zdravotnictví jsou úrazy příčinou až čtyřiceti procent dětských úmrtí ve vyspělých zemích, což je staví v tomto žebříčku na první místo. U dospělých se jedná o třetí nejčastější příčinu smrti. Česká republika patří, co se týče dětských úrazů, ke státům s nejvyšší úmrtností. Z dlouhodobého hlediska čísla mírně klesají, přesto zranění neubývá. Státní zdravotní ústav uvádí, že každý rok je nutné lékařské ošetření nebo hospitalizace u téměř 600 tisíc zraněných dětí nebo dospívajících.
ZUZANA RICHTROVÁ