Zabavit ratolesti je tak pro některé dospělé skutečným oříškem. „Dá se říct, že je to rozdělené. Pro menší děti je tu spousta atrakcí, ale tak od šesti let tady pro ně prostě nic není," svěřila se Vyškovanka Miroslava Siatková.

Dětské atrakce jako dinopark a zoopark jsou podle ní drahé a navíc rychle ztrácejí svůj půvab. „Je to pořád stejné, to už radši chodíme na procházky. Třeba v městském parku je hezky, ale přeplněno. Je tam jen pár laviček, zároveň se tam motají maminky s kočárky, děti, bruslaři, cyklisté. Člověk má strach, aby dítě něco nesrazilo," popsala Siatková.

Málo je podle ní ve městě také hřišť a prolézaček. „Bydlím na sídlišti Dukelská a tam jsou dvě hřiště, ale nestačí. Jedno z nich je opravené, ale to druhé je ve špatném stavu," řekla. Možným řešením by podle ní bylo rozšířit městský park a postavit víc atrakcí. „V parku je nevyužitý prostor, kde by se dala udělat odpočinková zóna," myslí si.

Naproti tomu podle obyvatelky Vyškova Jany Dvořákové je míst, kam se dá vzít dítě, ve Vyškově dost. „Chodíme hlavně na bazén a různá hřiště. Občas si uděláme výlet do zooparku. Chybí mi tady ale dětské koutky v restauracích a obchodech," popsala. Většinou zábavu pro své dítě vymýšlí sama. Jak je to v okrese s nabídkou programů v mateřských centrech, o to se nezajímá. „Tam jsem nikdy nebyla, na sezení v kruhu a recitování básniček nejsem," vysvětlila Dvořáková.

Takový přístup potvrzuje i bývalá provozovatelka mateřského centra ve Slavkově u Brna Paula Blackmore. „Rodinných center je na jižní Moravě hodně a stále je dost maminek, které chodí, ale je to individuální," uvedla. Sama se svým dítětem tráví prázdniny hlavně na výletech po okolí. „Jezdíme po různých přírodních lokalitách, nebo třeba do Brna," řekla provozovatelka.

Mateřská centra ale o prázdninách bývají zavřená. „Přes školní rok provozujeme pravidelné kroužky, o prázdninách pořádáme dva prodloužené víkendy," potvrdila koordinátorka kučerovského mateřského centra Marie Lokajová. Akce trvají od čtvrtka do neděle a zájem o ně je podle ní velký. „Začali jsme s tím v loňském roce, ale plánujeme z nich udělat tradici. Jde tam v prvé řadě o to, aby se děti něco naučily," popsala Lokajová. Mateřská centra v regionu jsou podle ní dostatečně vytížená. „Ono je to těžké. Některé maminky brečí nad tím, jak tady není děti kam vzít, a pak ani nepřijdou," řekla.

Značná část rodičů využívá například mateřinky, které zůstávají otevřené. „Naše školka o prázdninách přerušuje provoz jen na tři týdny, zájem přes červenec a srpen určitě je," informovala ředitelka Mateřské školy Rousínov Helena Vysoudilová. Na letošní prázdniny tam je přihlášených dvaasedmdesát dětí. „Obvykle tady máme přes prázdniny tři nebo čtyři třídy, celková kapacita je osm tříd," informovala ředitelka.

Prázdninový provoz mateřinek podle ní využívají převážně pracující rodiče. „Máme provoz od šesti do sedmnácti hodin a o děti se celou dobu plně staráme. Většinu času tráví na školní zahradě," popsala Vysoudilová. Nevýhodou prázdninového provozu je podle ní obměňování personálu kvůli dovoleným. „Dětem ale nedělá problém si zvyknout na nové učitelky," řekla ředitelka.

MICHAL CHMELA