Starší sestra Milady Navrátilové si zvykla na to, že nejlépe je jí na koupalištích až tehdy, když se voda pořádně ohřeje. „Zatímco já běžím k vodě kdykoliv se jen trochu oteplí, sestra je tím typem plavce, který tři dny vyčkává, nedůvěřuje počasí a až třeba třetí den tropických veder vyrazí k vodě," potvrdila Navrátilová.

Právě takoví plavci dělají vrásky na čele provozovatelům koupališť na Vyškovsku. „Lidé jsou bohužel trochu rozmazlení. Čtyři dny je hezky, zájemci o plavání ale přijdou až ten čtvrtý den. Takže venku sice panují tropická vedra, jenže lidé jakoby čekali, až se voda pořádně ohřeje," kroutila hlavou provozovatelka dražovického koupaliště Eva Kachlíková.

Koupaliště má otevřeno denně od desáté do devatenácté hodiny. Na návštěvnost si ale jeho pracovníci stěžovat nemůžou. Zvlášť, když si vzpomenou na tragickou loňskou sezonu. „Určitě je to lepší než v minulém roce, ale i tak nám rozmary počasí dělají starosti. Byly dny, kdy byli odpoledne v bazénu třeba jen tři lidi. V červenci jsme měli víc než týden úplně zavřeno," posteskla si Kachlíková.

Museli zavřít

Podobné zkušenosti mají také v Hodějicích. „Sezona je zatím dobrá, červen nás docela překvapil. Pokud jsme ale loni nepamatovali tak špatnou sezonu, letos je zase stresující to, že jsme v červenci měli na zhruba deset až čtrnáct dní v kuse úplně zavřeno. Pochopitelně kvůli počasí. Takže to také nepamatuji," poznamenal provozovatel koupaliště Petr Boháček.

Červencové bouřky tak i jemu udělaly čáru přes rozpočet. „Jsme trochu v údolí, v okolí jsou stromy. Přišla bouřka, uklízeli jsme její následky, vyčistili bazén a přišla další. Takže jsme mohli začít nanovo," dodal Boháček.

I v největší vodní atrakci na Vyškovsku museli v červenci na pár dní zavřít. Vyškovský aquapark má ale výhodu krytých bazénů. „Je sice víc slunečných dnů a sezona je určitě lepší než ta loňská, ale přesto léto hodnotím zatím jako slabší. Máme samozřejmě výhodu, že pokud musíme venkovní areál zavřít, čísla doháníme na krytém bazénu," připomněl vedoucí aquaparku Jaroslav Hastík.

Návštěvnost venkovního areálu počítají ve Vyškově po tisícovkách. „Zatímco loni v červenci navštívilo za čtrnáct otevřených dní venkovní areál zhruba osm tisíc dvě stě lidí, letos jich bylo dvanáct a půl tisíce. Jenže otevřených bylo v měsíci třiadvacet dní," vypočítal vedoucí.

Nejhorší sezonu za posledních patnáct let zažili loni v Rousínově. Letos jsou s návštěvností spokojení. „Když neprší, lidé chodí. Červenec byl slušný, nebyl výborný, ale spokojení jsme. Snad na něj srpen naváže. Zatím vypadá dobře," doufal za rousínovské koupaliště Karel Vlček.

Další peníze

Provozovatelé koupališť navíc upozorňují, že do atrakcí je potřeba investovat, i když milovníci vodních radovánek nepřijdou. Zkvalitnění vody třeba těší vedení Moravských Málkovic. „Změnili jsme způsob napouštění bazénu. Z několika studní vodu svádíme do jedné centrální a odtud pokračuje přes řadu filtrů do koupaliště," vysvětlil málkovický starosta Jan Bouda.

Návštěvnost hodně ovlivňuje také předpověď počasí. „Bohužel panuje dlouhodobý trend, že lidé hodně dají na předpověď počasí. Jenže ta velmi často neplatí. Takže my máme prosluněný bazén, modrou oblohu nad hlavami a lidé sedí doma, protože meteorologové hlásili oblačno," řekl Boháček.