Hygienici neočekávají zhoršení kvality vody ani v příštích dnech. Letošní počasí totiž sinicím nepřeje.

Na Blanensku jsou oficiálními přírodními koupališti blanenská přehrada Palava, rybník Suchý a přehrada Křetínka u Letovic. Výsledky měření kvality vody uveřejňují hygienici na internetu i na informačních tabulích na plážích. „Na Palavě a Křetínce je nyní koupání možné bez omezení, problém není ani po estetické stránce. Je tam čistá voda," popsal Staněk.

Přehradu Palava často navštěvuje Richard Pokladník z Blanska. „Letos jsem se tam byl koupat mnohokrát. I když jsem se párkrát vody nalokal, neměl jsem žádné potíže. Některým voda ale připadne špinavá, tak zůstávají na dekách. Líbí se mi, že pak v přehradě není tolik lidí," řekl Pokladník.

Rybník v obci Suchý má kvalitu vody trochu horší, ale jedná se pouze o plovoucí znečištění, takže žádná zdravotní rizika tam nehrozí.

Jedovnický rybník Olšovec patří mezi takzvané ostatní vodní plochy, kde kvalitu vody hygienici nekontrolují. Koupání je tam na vlastní zodpovědnost. Jednou měsíčně kvalitu vody nechává prověřit samotný městys. „Minulý týden byla voda ke koupání vhodná. Je nutné se pak ale osprchovat," řekla jednatelka autokempu Olšovec Anna Bayerová. Jedovničtí doufají, že se kvalita vody v rybníce bude dále zlepšovat. Okolní vesnice totiž brzy budou mít nové čističky vody.

Na Vyškovsku je možné navštívit jediné oficiální přírodní koupaliště. V zatopeném lomu Libuše v Lulči se lidé mohou koupat bez obav. Nejlepším možným hodnocením, jak vyplývá z webu hygienické stanice, se lom pyšnil také loni. Čistou vodu chválí i návštěvníci. Třeba Jaroslava Sovová z Drnovic. „Na koupaliště jezdím s dvouletým vnukem. Líbí se mi především čistá voda, která vydrží po celou sezonu," zmínila žena.

Vedení vesnice, která je majitelem areálu, nicméně tvrdí, že kvalitu vody lze v lomu ovlivnit pouze minimálně. „Například úpravou břehů nebo vybíráním nečistot, které do vody spadnou. Jde o přírodní koupaliště, do kterého nepatří žádná chemie," poznamenal lulečský starosta Adam Majchrák.

Po rekonstrukci, která se uskutečnila v uplynulých letech, je oblíbeným místem ke koupání v přírodě na Vyškovsku také rybník v Račicích-Pístovicích. Podle ředitele Rybníkářství Pohořelice, kterému plocha patří, Romana Osičky však jde o produkční nádrž. Proto podnik nemá povinnost dělat rozbory vody v souvislosti s kvalitou pro koupání. „Je vyloženě na návštěvnících, jestli si tam půjdou zaplavat. Ale jde o zažitou lokalitu a nám nevadí, když se lidé v rybníku koupou. Něco jiného by bylo, kdyby dělali nepořádek. To se však neděje a navíc by byli sami proti sobě," řekl Osička.

VERONIKA JELÍNKOVÁ

MARTINA HAŠKOVÁ