Nabídne spoustu naděje, povede nás k odpovědnosti, spravedlnosti, vylepšení mezilidských vztahů, úctu ke starším nebo nemocným osobám, a to pro všechny bez rozdílu, nechť zastává jakékoliv postavení. Takový by měl být rok 2009 z pohledu kartářky a vědmy Jany Lysoňkové z Křižanovic u Vyškova.

Co je potřeba udělat pro to, abychom z roku 2009 vytěžili to nejlepší?
Předpokladem je zamyslet se nad vlastním chováním, přehodnotit vše a začít žít novým způsobem života. Karmické hranice naší minulosti do roku 2008 pomalu vyprchávají a vyžadují ukončit a opustit staré myšlení, přijmout odpovědnost sami za sebe i za druhé.

Když přehodnotíme žebříček vlastních hodnot, co nám přinesou nastávající měsíce na oplátku?
Jako odměnu přinese obnovu osobnosti, uzdravení, spokojenost, radost dětí a rodiny, přátel a pochopení všech lidí na této zemi. Starosti, které vypadají na první pohled neřešitelné, se najednou začnou měnit a ukážou každému z nás tu správnou cestu, po které máme kráčet dál.

Co nás naopak v tomto roce potrápí?
V naší republice i celosvětově hrozí povodně, větrné bouře a zemětřesení. Deště se v našem státu týkají hlavně níže položených částí, jako například Znojemska. Nepůjde ale o nic katastrofického.

Jaké změny čekají Vyškovsko?
Hodně nového vidím v nemocnici. Nastanou i změny v úřadech. Kvůli předsednictví v unii dochází k posunům v křeslech a dotkne se to i Vyškovska. Lidi budou míň utrácet, budou přemýšlet, aby měli peníze na živobytí. Zbrzdí se mnohé opravy. Ale druhá půlka roku se zase rozjede.

Mají se i lidé z Vyškovska obávat živlů?
I tady vidím zvýšení vody, bude se muset odpouštět přehrada. Voda by mohla potrápit i Rousínovsko. Čeká nás i vítr, například kolem Zelené Hory. Vnímám ještě rozvoj Vyškova, půjde o nějaký významný projekt, který se neuskuteční hned, ale bude se připravovat do budoucna. Půjde o něco pro dobro lidí, s největší pravděpodobností o spojitost s vodou, například formou rehabilitační léčby.

Kdy bude nejlepší čas na letní dovolenou?
Počasí poslední dobou vychází tak, že je hezky v červnu a v září. Zdá se, že tomu tak bude i nyní. Počasí se bude rychle měnit.

Jak vidíte budoucnost Vyškovského Deníku?
Roky 2007 a 2008 vůbec nebyly špatné. Ale teď to půjde ještě lépe, budete se dostávat nahoru. Lidé budou chtít víc informací.

Jak posuzujete momentální ekonomickou krizi?
Řada lidí přijde o práci. Není ale třeba zoufat. V brzké době objeví nové zaměstnání, které bude mít trvalejší a spokojenější přínos. Někteří ale budou muset dojíždět nebo přejdou na jinou práci. Mnohé firmy se ještě proberou, přijde do nich nový majitel nebo podpora státu.

Hrozí nějaké nemoci?
Začínají chřipky a bude hodně virových onemocnění. Doporučuji brát vitamíny. Je třeba posílit tělo, zaměřit se na zdravou výživu. Ráda bych upozornila na pády, zlomeniny, bolesti páteře, potíže s klouby, kožní a astmatické a alergické obtíže. Potěšením bude vynález léku na zákeřnou nemoc. Prosím všechny, aby jezdili v autech opatrněji.

A jak to bude vypadat v politice?
Tento rok povede i naše představitele vlády, bohužel i za cenu výměny některých postů, k přehodnocení ekonomické reformy. Přehodnotí řadu právních záležitostí i zákonů, které povedou ke správnému vynaložení finančních prostředků. Zmírní se hádky a nevraživost a postupně všichni potáhnou za jeden provaz. Změny vidím i ve zdravotnictví a školství.

Jaká je celosvětová prognóza?

Celosvětově se všichni začnou podílet na řešení válečných konfliktů, aby se zastavilo zabíjení, terorismus. Státům, které to nejvíc potřebují, se dostane pomoci.

Už dříve jste varovala před Temelínem. Co ho čeká letos?
Temelín bude opravený tak, aby konečně plnil funkci bez poruch. Hovořila jsem o něm ne proto, že jsem očekávala katastrofu, ale proto, aby se věci daly do pořádku, a k něčemu skutečně nedošlo.