Novým poskytovatelem energií ve Chvalkovicích je teď společnost Bohemia Energy, ke které obec s vidinou nižších účtů přešla v roce 2009. „Teď nám ovšem naúčtovali nedoplatky, ale podle naší účetní je všechno v pořádku. Tak jsme do společnosti volali, ovšem po telefonu se nám to nepodařilo vyřešit, proto jsme se rozhodli pro osobní schůzku,“ uvedl starosta Chvalkovic Ladislav Horváth.

Starostovi se navíc kromě nejasného původu nedoplatku nelíbí, jakým způsobem chtěla firma vzniklou situaci řešit. „Vyhrožovali nám, že odpojí elektřinu, čímž by si vzali jako rukojmí všechny naše obyvatele,“ nechápal starosta postup firmy.

Schůzka vedení obce se zástupci firmy z minulého týdne situaci prozatím uklidnila. „Našli jsme společnou řeč a budeme o celé záležitosti jednat dál. Čekáme na kontrolu, která ukáže, na čí straně tedy byla chyba,“ shrnul výsledek jednání Horváth.

Bohemia Energy tak teď má před sebou prověrku. „Společnost teď znovu odečte spotřebu elektřiny na všech odběrných místech v obci a proti spotřebě postaví všechny platby, které obec firmě poslala. Z této bilance bude zřejmé, zda jsou nároky naší společnosti na požadovaný doplatek oprávněné,“ uvedl mluvčí společnosti Richard Štrégl.

Firma je ovšem přesvědčena, že při účtování pochybila obec. „Chvalkovice v průběhu roku vyměnili pozici účetního a nový účetní má problémy přiřadit platby od obce k jednotlivým fakturám. Důvodem je jednak to, že obec má řadu odběrných míst, a za druhé Chvalkovice neplatily zálohy za elektřinu včas, takže jsme jim posílali upomínky a nové faktury,“ tvrdil mluvčí dodavatelské firmy.

Podobné problémy

S takovým zhodnocením ovšem starosta Horváth nesouhlasí. „Je pravda, že nám firma posílala nějaké upomínky, ale na druhou stranu neevidovali naše platby. Pochybení naší účetní vyloučit nemůžu, ale zdá se mi pravděpodobné, že za chybu spíš může platební systém Bohemia Energy. Od něj koneckonců firma nedávno odstoupila kvůli podobným problémům,“ řekl Horváth.

Mluvčí firmy ovšem tento důvod výměny platebního systému odmítl. „Důvodem pro výměnu systému nebyly reklamace od zákazníků, ale jeho omezená kapacita. Nový systém je schopen administrovat více než milion zákazníků, což ten starý nedokázal,“ vysvětlil Štrégl.

Otázka odstoupení obce od společnosti tak zůstává otevřená. „O případném odstoupení jsme dosud nerozhodli. Čekáme na to kontrolní vyúčtování a základě toho zvolíme další postup,“ uvedla místostarostka Chvalkovic Vlasta Hledíková. Energii tak zatím bude obec stále brát. „Než se věc vyjasní, určitě zůstáváme u nich, protože jinak jsme s jejich cenami spokojení,“ uzavřel starosta.