Život u padesátky je peklo

Hlavním zdrojem hluku je v České republice jednoznačně silniční doprava. K nejhlučnějším městům v České republice patří Bučovice.

V povrchu silnice E/50 někde kamiony vyryly až dvacet centimetrů hluboké koleje. To dělá ze života v sousedství silnice peklo. „Kdo tady bydlí jako já, zná ten příšerný hluk, když těžký kamion přejíždí terénní vlny. Nejhorší to je v noci,“ líčí třeba obyvatel města Bohuslav Kopeček.


Z analýzy Ekologického právního servisu vyplývá, že každého sedmého obyvatele Bučovic ruší projíždějící auta. Silničáři slibují, že se to zlepší. „Opravujeme povrch „padesátky“. A samozřejmě připravujeme výstavbu přeložky,“ naznačil ředitel brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Jiří Rupp.

Chtějí stěnu proti hluku

Kvůli hluku se prakticky nevyspí také rodina Kuběnských z Drysic. Bydlí totiž hned vedle dálničního mostu. Silničáři chtějí silnici odhlučnit pomocí protihlukové stěny, ale obec teprve jedná o novém územním plánu.


„Kamiony, to je něco hrozného. Stěna tady měla být od prvopočátku. Kdo to nikdy nezažil, nepochopí,“ postěžovala si před časem třeba Monika Kuběnská z Drysic.

Lidé dostanou možnost se k návrhu vyjádřit sedmnáctého března. Potom o něm budou hlasovat zastupitelé.

„S největší pravděpodobností ho schválíme. Stavbu stěny podporuje celá obec. Současná situace je totiž neúnosná. Potvrdili nám to i hygienici,“ uvedla starostka Iva Marková. Podle pracovnice brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic Marie Macháčkové potom budou pokračovat přípravné práce ke stavbě protihlukové stěny.

Pokud se nevyskytnou problémy a podaří se na stavbu sehnat peníze, zahájí stavbu v nejlepším případě v roce 2010.

Jak si poradit s diskotékou? Jak ukončit bezesné noci kvůli hlučnému baru v sousedství? Nejjednodušší je požádat o pomoc hygienickou stanici, jež na základě oznámení zdarma hluk změří.

Hygienici mohou hluk změřit a uložit pokutu až do dvou milionů korun. V krajním případě smí provoz dokonce zakázat. Výrazně pomohli například v případě klubu Pinocchio ve Vyškově-Dědicích. Lidé proti němu dokonce sepsali petici. Provozovatel klubu Karel Zvěřina dal na radu hygieniků a hlavní sál uzavřel. U sousedky Anny Šteflové totiž naměřili kontroloři dvojnásobek přípustné hodnoty hluku. „Zrušili jsme koncerty a větší akce. Hudba hraje pouze u baru a přemýšlíme, jak podnik ještě více odhlučnit. Zrušili jsme i zkoušky kapel,“ připustil před časem Zvěřina.

Potíže v menších městech

Boj s hlukem bývá dlouhodobý. Na potíže s rušnými Romy si několik let stěžoval Pavel Malovec z Ivanovic na Hané. Problémy podle něj nikdo neřešil. Na protest proti nečinnosti policie a také ivanovické radnice se uchýlil dokonce k hladovce. Po zdlouhavých jednáních nakonec na radnici došlo u přestupkové komise k přiznání Romů, pokutám a usmíření. „Od nového roku je zatím klid,“ pochvaloval si Malovec.

redaktoři Vyškovského Deníku