Na pravidelnou procházku se psem chodí kolem potoka ve Velešovicích směrem na Holubice Bořivoj Kocourek. Ještě v časném podzimu se musel vyhýbat dírám a kalužím. Teď už je sice silnice zarovnaná, ale zato musí věčně uskakovat z cesty rychle projíždějícím autům.

„Jakmile nechala obec cestu zaflikovat, začali tu řidiči jezdit jak divoši. Musím uhýbat až do trávy. Během dvou nebo tří měsíců, co je cesta opravená, tu už byly dvě nehody. Jednou museli auto vytahovat i z potoka. Chodí tu maminky s kočárky a mám obavy, aby se nestalo neštěstí,“ myslí si Kocourek.

A podobný názor mají i další obyvatelé. Rozhodně nejméně pětatřicet z nich, kteří se podepsali na petici. „Podepsal ji každý, koho jsem oslovil. Jakmile jsem měl dostatek podpisů, další jsem už ani nesháněl,“ řekl organizátor petice Tomáš Limberk. Ten bydlí přímo u silnice. Jde o bývalou asfaltku pro zemědělce, zkratku do Holubic. Po opravě se na ní prudce zvýšil provoz.

V petici lidé požadují, aby obec nechala umístit značku omezující rychlost na padesát kilometrů v hodině a zpomalovací práh. „Obec prý dala na opravu silnice šest set tisíc. Myslím si, že by nebyl problém sehnat ještě dvacet tisíc na dopravní značení nebo retardér,“ dodal Limberk.

Pro energické řešení pomocí petice se lidé rozhodli údajně po minulých zkušenostech s vedením obce, které leckterým prosbám obyvatel nevěnovalo dostatečnou pozornost. „Díval jsem se na internet, jak oficiálně napsat žádost a tam radili napsat rovnou petici. Tou se totiž musí obecní úřady skutečně zabývat,“ vysvětlil organizátor petice.

A tento záměr skutečně vyšel. Petici budou řešit velešovičtí zastupitelé na veřejném zasedání v pondělí v sedm hodin večer v budově obecního úřadu. Starostka Zdenka Šprtová ale odmítla sdělit podrobnosti. „Spravili jsme silnice a lidem vadí, že jsme je dali do pořádku. Víc vám k tomu neřeknu,“ uvedla starostka. Ani další zastupitelé nebyli sdílnější. „Pořád jsou nějaké petice,“ zlehčoval situaci jeden ze zastupitelů František Kundera.

Obyvatelé okolních domků ale situaci vidí jinak. „Napřed jsem byl rád, že cestu spravili, ale teď bych byl radši, kdyby zase byla samá díra. Hlavně ráno a kolem druhé hodiny tady jede auto za autem. Jezdí strašně rychle. Jako jednoduché řešení vidím třeba zabudování retardéru,“ řekl Pavel Spáčil.

Lidé, kteří přímo u dotčené silnice nebydlí, ale zkratku do Holubic nadšeně vítají. „Zaprvé si tak zkrátíme cestu a za druhé se vyhneme obrovskému provozu. Na hlavní silnici se totiž vůbec nedá odbočit. Jezdívám ráno o pěti a je tam tak velký provoz od Brna, že není možné najet do křižovatky. Když chci jet s traktorem do Holubic, tak využiji tuto cestu. Nepojedu přece po státní,“ řekl mladý traktorista, který nechtěl uvést své jméno.

Domnívá se, že provoz na nově opravené silnici se zmírní poté, co nebudou Křenovice rozkopané kvůli kanalizaci a zmizí objížďky do Slavkova u Brna.

Na zasedání zastupitelstva se nebude řešit jenom petice. Zastupitelé lidem předloží také návrh rozpočtu na příští rok a výhled pro další dva roky. Obyvatelé se také dozvědí nové ceny poplatků za odvoz odpadu, pravidla užívání a udržování domů ve vlastnictví obce, plány občanského sdružení „Za humnama“ a další informace.