Materiál ohledně pohledávek zpracovával v posledních týdnech vyškovský finanční odbor. „Je to rozsáhlý materiál, který si zaslouží zvýšenou pozornost. Tento nebo příští týden proto budeme mít velkou poradu s lidmi z jednotlivých odborů a budeme hledat komplexní řešení," řekl vyškovský starosta Karel Goldemund.
Z jednání má vzejít co nejefektivnější řešení jednotlivých pohledávek. „Samozřejmě je řešíme stále, ale je na to jen jeden člověk, který musí zvládnout všechny odbory. Chceme najít nejvhodnější možnost, ať už to bude znamenat vyčlenění více lidí, odprodej pohledávek externím firmám nebo něco jiného," podotkl starosta.
Obyvatelé Vyškova dlužili ke konci loňského roku celkem šestadvacet a půl milionu korun. „Je to samozřejmě rozdělené mezi jednotlivé odbory. Na oboru dopravy je to sedm a čtvrt milionu korun, to jsou hlavně pokuty. Nezaplacené pokuty má i městská policie, tam to činí necelých sedm set tisíc korun. Další půlmilion je i na správním odboru, kde jde o projednávání přestupků," vysvětlil starosta.
Největší dluhy jsou na odboru místního hospodářství. „Tam jsou pohledávky za sedmnáct milionů korun. Dvanáct milionů z toho tvoří bytový fond, tři miliony sedm set tisíc korun nám lidé dluží za svoz komunálního odpadu," vyjmenoval Goldemund.
Právě dluhy na nájemném se loni Vyškov rozhodl řešit s pomocí místní pobočky neziskové organizace IQ Roma servis. První vyškovská klientka programu Prevence a řešení zadluženosti na bydlení už má práci, nájemní smlouvu a dluh splácí. „„Klienti začínají úřadu víc důvěřovat, pomalu se začínají dívat na úředníky jako na lidi, kteří jim můžou pomoct. Při spolupráci předávám dlužníkům zkušenosti a postupy řešení komerční zadluženosti, od nich naopak čerpám praktické znalosti systému sociálního zabezpečení," řekla nedávno terénní pracovnice Silvie Elsnerová.
Komplexní řešení dluhových problémů chtějí připravit také v Bučovicích. „Samozřejmě i my situaci ohledně dluhů řešíme, zabýváme se tím už nějakou dobu. Přešli jsme teď nedávno na nový informační systém, který nám umožňuje vysledovat jednotlivé pohledávky, takže tím by se vše mělo zjednodušit," myslí si tajemník Bučovic Karel Měřínský.
Také vedoucí odboru ekonomického a sociálního Michal Vrána předpokládá, že město začne v nejbližší době situaci kolem pohledávek přehodnocovat. „V současnosti lidé městu dluží něco přes pět milionů korun. Třiasedmdesát procent z toho jsou pokuty, devatenáct procent poplatky za svoz komunálního odpadu. Bude se to muset řešit, momentálně máme nového právníka, takže chystáme zásadnější analýzu celé situace," řekl Vrána.
Dodal, že město nejdřív půjde pravděpodobně cestou domluvy. „Rozhodně nejdřív přijdou na řadu jednání s dlužníky, možnosti splátek a podobně, a teprve ve chvíli, kdy na tento přístup nebude někdo ochotný navázat, tak budeme řešit pohledávky třeba i vymáháním," dodal Vrána.