„Vrátila jsem se nedávno po mateřské dovolené do práce a nechci marodit. Takže všechna nachlazení a lehčí virózy léčím sama,“ řekla Fialová.

Často kupuje léky i pro syna. Zrovna minulý týden dostal čtyřletý chlapeček virózu a maminka se od něj nakazila. Za nákup v lékárně tak dala téměř pětistovku.

„Kupovala jsem pro sebe vitamíny, pastilky proti bolení v krku a mukosolvan proti kašli. Jiříčkovi teploměr, sirup proti kašli i proti horečce, dětský čaj při nachlazení. Bylo to dost drahé, ale lékařka by nám stejně nic jiného nepředepsala. Většinou nám jenom doporučí, ať si koupíme ten či onen přípravek,“ svěřila se Alena Fialová. Když už se ale rozhoduje mezi obyčejným paralenem a dražším lékem, často dá přednost tomu z televizní reklamy. „Nekupuji léky zase tak často, abych si nedopřála lépe účinný, šetrnější nebo komplexnější lék,“ je přesvědčená Fialová.

Hodně lidí z Vyškovska se léčí samo. Nejdou na neschopenku, aby nepřišli o peníze. „V případě nachlazení, kašle, nebo lehčí virózy k doktorovi ani nechodím a kupuji si léky v lékárně. Kolegům v práci může být dost nepříjemné, že jim tam pokašlávám, ale sami s nachlazením na nemocenskou také nechodí. Ráda bych zůstala při každém oslabení radši doma, ale na výplatě by to bylo hodně poznat,“ přiznala například dvaatřicetiletá účetní z Vyškova Marcela Zaoralová.

Přestože chřipkové období pomalu pomíjí, ve vyškovských lékárnách je prakticky stále plno.

„Zákazníci si kupují hlavně léky na lehčí nachlazení. Kromě toho jdou na odbyt přípravky na hubnutí a na odvykání kouření, tak jako vždycky po novém roce,“ informovala vedoucí lékárny U Černého orla Barbora Plačková.

Že lidé stále více dávají přednost samoléčbě, potvrdila i Eva Fabulová z lékárny Kojál. „V počátcích nemoci chodí lidé spíše k nám. Teprve pokud se jejich zdravotní stav zkomplikuje, jdou k lékaři,“ sdělila Fabulová.

Už po měsíci nového systému plateb v lékárnách si lékárnici všímají, že chování nemocných se mění.

„Zájem o volně prodejné léky narůstá. Lidé se stále častěji ptají, jestli je možné koupit si lék bez receptu. Bohužel většina léků, které by si rádi volně koupili, je na recept. Rádi by ušetřili jak peníze, tak čas strávený v čekárnách ordinací,“ zhodnotila situaci vedoucí vyškovské lékárny Helios Anna Hrubá.