Čtyřiadvacetiletý mladík, který svolil zveřejnit pouze své křestní jméno Miloslav, zaplatil rezervaci na byt na Smetanově nábřeží ve Vyškově v řádech desetitisíců. Firma mu slibovala, že na jaře 2009 bude bydlet v novém, pak sliby oddálila s tím, že kolaudace bude koncem roku 2009. Miloslav se však dosud s přítelkyní tísní u rodičů. „Líbilo se mi, že bych bydlel nedaleko centra Vyškova. Jenže kde nic, tu nic,“ zlobí se.

Vyškovská společnost BoTe vznikla podle údajů na svém webu jen proto, aby budovu bývalého závodu na zpracování plastů přebudovala na luxusní byty. Stavba ale stále vázne. Byty jsou teprve rozestavěné. O brzké kolaudaci nemůže být ani řeč. Banka chce lepší záruky.

Znamená to, že budoucí klienti, kteří již sepsali smlouvy o smlouvě budoucí, budou muset sáhnout do peněženky hlouběji, než počítali.

BoTe informovalo své klienty o tom, co bude dál, mailem. „Kvůli finanční a realitní krizi Česká spořitelna pozastavila financování projektu Smetanovo nábřeží Vyškov, který realizuje společnost BoTe. Podmínkou uvolnění dalšího financování je vytvoření nového finančního plánu, který bude respektovat současnou situaci na trhu a zabezpečí návratnost prostředků vložených do projektu bankou,“ napsala ve zprávě jednatelka BoTe Kateřina Sedláčková.

Dodala, že na vytvoření tohoto plánu bude BoTe spolupracovat s najatou poradenskou firmou, kterou spořitelna schválila.

Klienty pozvala v těchto dnech na pohovor, kde projednávala navýšení kupních cen na současné ceny tržní.

Musejí platit, byt stále nemají

Z pohovoru vyplynulo, že poradenská firma dostala za úkol zpracovat pro spořitelnu nový finanční plán a ta se rozhodne, jestli bude projekt podporovat nebo ne. „Zjišťovali, jestli my, budoucí kupci, máme stále zájem a jestli jsme ochotní si připlatit. Takže jestli budu bydlet ve vysněném bytu, záleží jenom na tom, zda budu ochotný čekat další dlouhé měsíce a hlavně zaplatit víc. Je to velice nepříjemná situace, která mi zkomplikuje život,“ zlobil se Miloslav.

A spolu s ním se záležitost týká zhruba dvaceti rodin.

O konkrétních částkách nechtěl hovořit ani Miloslav, ani jednatelka BoTe. „Finanční firma jedná s každým individuálně a záleží na postoji klienta. Ceny musí být nastavené tak, aby vyhovovaly bance,“ uvedla Sedláčková.

Popřela ale, že by na vině byla firma BoTe. „Požadavek nového peněžního plánu vzešel od banky koncem loňského roku. Banky totiž všeobecně dělají kvůli krizi audity developerům a přehodnocují plány. Za naši firmu můžu říct, že není v konkurzu, ani stavbu nepřebírá nikdo jiný,“ uvedla Sedláčková.

Firma BoTe podle ní staví na Smetanově nábřeží po etapách. Jednu ze šesti jednotek se samostatným vchodem pro dvacet bytů zkolaudovala koncem roku 2009 a přední budovu v roce 2008, a to i přes průtahy kvůli zkrachovalému generálnímu dodavateli stavby. Právě krach dodavatele, firmy A keramika Z, má podle Sedláčkové za následek prodloužení dostavby.

Druhý vchod je prý rozestavěný ze sedmdesáti procent a ostatní z pětapadesáti až šedesáti procent. „Jestliže bude banka projekt podporovat a pokud by zákazníci vydrželi posunutí termínu, do zhruba deseti měsíců od rozhodnutí banky by mohla být výstavba hotová,“ tvrdí jednatelka.

Česká spořitelna se odmítla vyjádřit. „Nejsme oprávnění veřejně komentovat vztah mezi námi a klientem,“ uvedla mluvčí České spořitelny Pavla Langová.