„Jde o skutečně zásadní úpravy. Měníme totiž železobetonovou mostovku. To je prvek, po kterém lidé chodí, a který spojuje park a budovu zámku. Mostovka byla už výrazně poškozená," vysvětlil vedoucí odboru investic a rozvoje ve Slavkově u Brna Petr Lokaj.

Město získalo na opravu dotaci. „Podařilo se nám získat peníze z programu Záchrany architektonického dědictví, který vypsalo ministerstvo kultury. Jde o částku ve výši osmi set tisíc korun," vypočítal Lokaj.

Peníze z programu přitom město nezískalo poprvé. „Díky spolufinancování ze stejných zdrojů se nám podařilo v minulosti obnovit celou fasádu zámku. Žádáme o peníze z programu pravidelně a podle objemu získaných peněz poté uzpůsobujeme rozsah prací na obnově památky," naznačil ředitel barokního zámku Aleš Šilhánek.

Na novou mostovku přispěje z městské kasy také město. „V rozpočtu jsme vyčlenili sto čtyřiašedesát tisíc korun. Stavební práce tak vyjdou celkem na necelý milion korun," upřesnil Lokaj.

Schody z pískovce

Mostovka ale není tím jediným, v čem se most dočká obnovy. „Svoji část práce odvede také restaurátor. S jeho pomocí obnovíme pískovcové schody opravovaného mostku. Už byly opotřebené, takže je jejich obnova na místě," prohlásil Lokaj.

I když si v souvislosti s tradičním Slavkovským restaurováním právě uvnitř památky plní školní projekt několik mladých studentů, vedení zámku vsadí na zkušenost. „Mladí restaurátoři jsou určitě šikovní, ale na obnovu schodů jsme si pozvali přeci jen zkušenějšího restaurátora. Přece jenom jde o důležitý prvek památky," poznamenal vedoucí odboru.

Most je přechodně uzavřený od začátku týdne. Lidé se však po něm projdou už brzy. „Vzhledem k rozsahu prací to bohužel nebylo jinak možné. V průběhu příštího týdne by ale měl být veřejnosti znovu přístupný," slíbil Lokaj

Právě návštěvníci slavkovské dominanty jsou rádi, že se do ní investuje. „Do Slavkova jezdím spíš příležitostně. Třeba když musím s dětmi k lékaři, jako je tomu dnes. Zámecký park ale často navštěvujeme. Je v něm příjemný klid, takže si trochu odpočineme a děti mají dost místa, aby si mohly hrát. Jsem proto ráda, že se zámek udržuje," konstatovala například Pavlína Makovská z Bošovic.

Současně dává městu doporučení, kde s opravami pokračovat. „Šikovné ruce by si zasloužila i boční kašna. Na jejím okraji jsou chybějící dlaždice. Jinak je ale právě park v dobrém stavu," řekla.

Vysoké náklady

Některým přijde vynaložená částka za opravu mostku příliš vysoká. „Podle mě je milionová suma hodně vysoká. Na druhou stranu si ale myslím, že investice do památek se vyplatí. Konkrétně slavkovský zámek se má čím chlubit. Bylo by škoda, kdyby se průběžně neopravoval," konstatoval student Tomáš Borek z Vyškova.

Vedení památky však nelení a plánuje další stavební zásahy. Nejnověji třeba výměnu oken. „Bude jich jedenáct. Jsou to okna v prvním podzemním patře ve valech," dodal vedoucí odboru.