Upozornit na špatný stav Bakchovy fontány na nádvoří bučovického zámku bylo hlavním cílem pořadatelů Koncertu pro zámeckou fontánu, jehož třetí ročník se u tohoto manýristického skvostu bude konat právě v sobotu. Jako každoročně, i letos poputuje výtěžek akce na zpracování projektů a restaurátorských záměrů na opravu kašny.

„Dokumentaci potřebujeme také proto, abychom mohli požádat o dotace na její rekonstrukci. Vloni jsme vybrali bezmála osmatřicet tisíc korun. Peníze z letošní sbírky poputují nejen na projekty, ale také na opravu a znovuuvedení fontány do provozu,“ uvedl jeden z pořadatelů akce, majitel Bistra U Draka v Bučovicích Jiří Šarman.

Od dokončení manýristické Bakchovy fontány zámku v Bučovicích uplyne letos 372 let. Navrhl ji lichtenštejnský dvorní umělec Giovanni Giacomo Tencalla a v roce 1637 vytvořil Pietro Materna. Uskutečnění návrhu trvalo zhruba dva roky. Od doby, kdy na zámku přestala sídlit šlechta, byla zrušená spodní nádrž a kašna přestala být funkční. V současné době chátrá a trpí výkyvy počasí.

Pořadateli akce Koncert pro zámeckou fontánu je spolu s bučovickým Bistrem U Draka také Státní zámek Bučovice, tamní radnice a zpěvák Bob Fridl.