Pomoci nemocnému a přitom ho oškubat jako kuře. Taková je podle některých pacientů nebo jejich příbuzných strategie vyškovské nemocnice týkající se poplatků na parkovišti.

Své o tom ví například Vladimír Kudlička z Topolan. „Při vjezdu do areálu nemocnice mi vrátná řekla, že půlhodina parkování je zdarma a pak se platí. Nestačil jsem se divit, když mi při odjezdu naúčtovali sto padesát korun. Doba, kterou jsem tam strávil, trvala asi sedmdesát minut,“ uvedl Kudlička.

Jak ovšem tvrdí, neměl ani tušení o tom, kolik bude platit. „Na účtence byly informace o tarifech i s časovými intervaly. Potom tam taky bylo uvedené, že podmínky vjezdu jsou k dispozici na vrátnici. To je sice pěkné, ale řidič nemá možnost se s nimi seznámit, protože nejsou umístěné viditelně v blízkosti vjezdové závory,“ podotkl Kudlička.

To je podle něj obrovská chyba. Myslí si, že vedení nemocnice by mělo umožnit motoristům, aby se seznámili s ceníkem před příjezdem do nemocnice. A taky aby ho přehodnotila. „Nikdo z přijíždějících nemá v úmyslu parkovat tam bez vážného důvodu. Někdo možná namítne, že je tam dost parkovišť. Ale ať si zkusí v ranních hodinách najít volné místo,“ dodal.

Zároveň si myslí, že není jediný, komu vadí vysoké poplatky. Jeho domněnku potvrzují nemocniční vrátné. „Motoristům se samozřejmě nelíbí, že musí platit hodně peněz, když překročí limit pro parkování zdarma. Někteří zaplatí, jiní u sebe ovšem nemají tolik peněz, takže jim vystavíme složenku. Někdy se však stane, že odmítnou zaplatit úplně. Pak to po nich vymáháme třeba i soudně,“ řekla jedna z vrátných.

Ta podle svých slov radí každému, kdo do areálu vjíždí, jak ušetřit za poplatky. „Nejlepší pro řidiče je, když pacienta jen vyloží a odjedou přeparkovat na bezplatné místo. Myslím si však, že by tady měly být vylepené taky informace o tarifech,“ naznačila vrátná.

Takové oznámení poblíž vjezdu do areálu opravdu chybí. Ekonomický náměstek vyškovské nemocnice Radek Klimeš ovšem uvedl, že řidiči dostávají při vjezdu do areálu lístek s podrobnými informacemi o tarifech. „Je samozřejmé, že se většinou soustředí na jiné věci než na parkovné. Jenomže jsme parkování museli zpoplatnit. Dřív sem vjížděl kdokoliv. Třeba i lidé, kteří byli ve Vyškově na dovolené. Bránili tak nemocným, aby tady mohli zaparkovat,“ informoval Klimeš.
Ten také uvedl, že vedení nemocnice nepřemýšlelo o snížení poplatků. „ U nás jsou tarify velmi nízké v porovnání s ostatními nemocnicemi,“ uvedl ekonomický náměstek.

PARKOVNÉ V AREÁLU NEMOCNICE

do půl hodiny: zdarma
půl hodiny-hodina: 50 Kč
další započatá hodina: 100 Kč
den a víc každý den: 250 Kč

zdroj: Nemocnice Vyškov